31. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Čeští studenti vystavují v Číně. Sází na sáňky i polobotky

Adam Šimeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Šimeček | foto: UMPRUM

Peking vůbec poprvé uvidí tvorbu mladých českých designérů a výtvarníků. Pro galerii China Czech Contemporary vybrali kurátoři malíř Jiří Černický, profesorka Jana Zbořilová a docent Roberto Silverio práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové a Divadelní, Filmové, Hudební i Taneční fakulty Akademie múzických umění.


 „Myšlenka uspořádat výstavu v Pekingu vznikla před rokem. Nejdříve tu byl nápad využít otevřenosti ke spolupráci mého přítele Jiřího Straky. Věděl jsem, že tato významná osobnost působící v Pekingu disponuje vynikajícím prostorem, do kterého se mě snažil už několikrát vtáhnout. Využil jsem tedy této možnosti a navrhl mu, zda by byl ochoten věnovat se mým studentům z ateliéru malby…“ přibližuje Jiří Černický, vedoucí Ateliéru malby na UMPRUM první impuls, díky kterému se  22. 9. 2013 - 20. 10. 2013 všechna patra galerie zaplní užitým i volným uměním českých studentů. 


Elška Weisgaberová

Elška Weisgaberová


Protože jde o první vstup českých studentů do kulturního prostředí Číny, vybírali kurátoři práce tak, aby byla přehlídka kvalitní, různorodá a informativní. V Pekingu se tak představí například talentovaní designéři studia deFORM, návrhářka obuvi Eliška Kuchtová nebo multioborová Kristýna Malovaná. Jaké produkty mladé designéři představí se můžete podívat v článkové fotogalerii. 


Maska, fotografie i zvukové intervence


Divadelní fakultu bude zastupovat Katedra scénografie se svými kostýmy a maskami, Filmová fakulta přiveze do Pekingu práce studentů Katedry fotografie a klade se za cíl poukázat na mnohotvárnost technického obrazu (fotografie a videí) v současnosti. Studenti katedry skladby Hudební a Taneční fakulty se připojí k výstavě v posledním týdnu jejího konání. Pro rozsáhlé výstavní prostory připraví sérii zvukových intervencí v prostoru. Na dernisáži se představí se svým koncertním programem a zároveň doprovodí kostýmní performance katedry scénografie. Pod vedením Michala Rataje budou účinkovat Eliška Cílková, Jiří Lukeš, Jakub Rataj a Jan Trojan.

terTereza Houdková