Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Přijedete, zaparkujete a bydlíte. Česká chata na kolech přiváží svobodu cestování

Fenomén žití v tiny housu, který k nám přišel ze Spojených států, staví hlavně mladí svobodomyslní lidé, či takzvaní nomádi, ale v současnosti je hitem i pro rodiny s dětmi či pro starší páry, kteří hledají ticho, klid a místo v přírodě. foto: Rolling Homes

Fenomén, který přišel ze západních zemí, právě dobývá i Česko. Novým trendem v cestování jsou malé chaty na kolech, se kterými můžete přijet kamkoli a bydlet v nich. Najdete v nich postel, koupelnu, kuchyňku, gauč i stolek. A na konci víkendu nebo dovolené si zase chatu odvezete pryč.
  5:00

Fenomén žití v tiny housu, který k nám přišel ze Spojených států, slaví hlavně mladí svobodomyslní lidé, či takzvaní nomádi, ale v současnosti je hitem i pro rodiny s dětmi či pro starší páry, kteří hledají klid a místo v přírodě. Někde dokonce v podobných domcích bydlí celé rodiny určitou část roku. Najdou se ale i tací, pro které je domek na kolečkách celoročním útočištěm.

NOMÁDI: Průvodce pro karavanisty začátečníky: Slovinsko chrání třetinu území, za freecamping hrozí velké pokuty

Oblíbenosti těchto „chatek“ také nahrává prudké zdražování. Domky jsou postavené tak, aby byly co nejvíce ekologické a splynuly s okolím. Na jejich výrobu se nepoužívají žádné chemické látky, které by v budoucnu mohly být pro přírodu nebezpečné. Izolace je tvořena ovčí vlnou, takže ani mrazy nejsou problém.

„Záleží nám na tom, aby byla chata hlavně odolná vůči povětrnostním podmínkám a například škůdcům, jelikož je sestaven hlavně ze dřeva,“ říká jeden z majitelů společnosti Rolling Homes Jakub Kolmistr.

Aternativní bydlení

Šetrné jsou chatky i k energiím. Stačí se připojit do nejbližší zásuvky 16 A. V nabídce je také varianta se solárním panelem či agregátorem. Součástí je vestavěný 5G modem, wifi či zařízení smarthome, díky kterému můžete celou domácnost regulovat.

Fenomén, který přišel ze západních zemí, právě dobývá i Česko. Novým trendem v...

Odstřižení od tradičních inženýrských sítí nabízí řešení zvané offgrid. Soběstačnost domku nabízí možnost, kam se odstěhovat v případě blackoutu. Majitel se může rozhodnout, jak bude nakládat s odpady nebo vodou. Na výběr je čistička vody, recyklace nebo kolektování.

Méně dostupné hypotéky, dražší nájem i stavební materiály. Zařiďte si bydlení jinak, třeba v maringotce

„Asi největší výhodou takového bydlení je fakt, že člověk nemusí vůbec nic řešit s úřady. Ti, kdo se vyhýbají zdlouhavým jednáním s úředníky si tak můžou oddechnout. Jde totiž o malou stavbu a ta může podle legislativy stát, kde se vám zlíbí. Místo čísla popisného tak mají lidé žijící v takto malých domcích pouze espézetku. Navíc, domek je možné z přívěsu i odejmout, takže pokud se vám zrovna zalíbí tam, kde jste zrovna zaparkovali, není problém tam domeček usadit natrvalo,“ vysvětluje Kolmistr.

K převozu domu nepotřebujete nákladní auto ani jeřáb. Postačí osobní vozidlo, nejlépe větší SUV, protože celá chata na přívěsu se vejde do 3,5 tuny. S tím se pak dá přejíždět na neprobádaná místa.

Oblíbenosti těchto „chatek“ také nahrává prudké zdražování. Domky jsou...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat