Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Chcete rekonstrukci levně? Zkuste architekty

Design

  7:00
Na počátku byl neprodejný byt, který léta čekal na kupce. Dnes je to svěží, účelný interiér s promyšlenými detaily. Rekonstrukce přitom trvala pouhé tři měsíce a nepřesáhla 300 tisíc. A jak říkají architekti, nešlo o žádnou lehkou úpravu, ale o pořádnou rekonstrukci „až na cihlu“.

Pohled z obávací části do chodby foto: The Builders

"Chcete-li ušetřit, obraťte se na architekty," tak nějak by mohl znít reklamní slogan mladého architektonického ateliéru, který si říká The Builders. Lukáš Brom, David Kazický a Štěpán Tláskal jsou absolventy Fakulty umění a architektury TU v Liberci a spolupracovat začali už na škole. Po jejím absolvování v roce 2006 se rozešli za zkušenostmi do velkých ateliérů (např. A69, DAM, Olgoj Chorchoj, 4A architekti) a před třemi lety založili ateliér vlastní. Občas se jim sice zasteskne po velkých projektech, na kterých dělali u předchozích zaměstnavatelů, ale samostatnost jim vyhovuje.

Čistý povrch a luxusní design
Jakýsi manifest účelného řešení podle The Builders, které je zároveň levné a atraktivní, představuje úprava bytu na pražské Letné. Ten koupil jeden ze členů ateliéru a podle společného návrhu pak byt zrekonstruovali. "Naší strategií bylo nerozprostřít peníze plošně, ale místy hodně šetřit, aby nám zbylo na pár nadstandardních kousků," vysvětluje David Kazický. Při jejich výběru ovšem využili praktickou znalost trhu a nakupovali chytře - teakový rošt do sprchového koutu sehnali u českého výrobce, designová svítidla britské společnosti Tom Dixon zase z výprodeje showroomu.

Půdorys interiéru před a po

Součástí plánu byl od začátku úmysl byt po rekonstrukci pronajímat a podle toho také The Builders při úpravách postupovali. "Například podlahu do vlastního bytu volíte s ohledem na to, že by měla vydržet nejméně deset patnáct let. U nájemního bytu si tím rozhodně nemůžete být jistí," říká Štěpán Tláskal. Použili proto modřínová prkna, která jsou solidní, odolná a relativně levná. Použití laminátové plovoucí podlahy od počátku jednoznačně vyloučili. "Ta dokáže celkový dojem dokonale zničit," shodují se architekti. Podobně přistoupili k výběru obkladů. Koupelna i kuchyň byly obloženy bílými kachličkami, pořízenými v běžném obchodě za 150 korun za metr. Grafického efektu však architekti dosáhli použitím černé spárovací hmoty, která je zároveň praktická. Na jednoduchých obkladech pak vynikají kvalitní baterie, podobně jako designová svítidla na pozadí bílých stěn.

Pohled z kuchně doobývacího prostoru

"Na počátku jsme si přesně specifikovali, pro jaký typ nájemníka byt děláme: představovali jsme si yuppies mezi 25 a 30 lety. Hned první den po podání inzerátu se nám ozvali čtyři zájemci, kteří přesně tenhle obraz naplňovali. Byli krátce po škole, měli zajímavou práci a chtěli bydlet sami v hezkém místě. Byt jsme pronajali okamžitě, a klienti se dokonce ještě chtěli vzájemně přeplácet. Myslíme si, že odhad typu budoucího obyvatele bytu je při návrhu dost důležitý.

Chyba je, že některé byty se dělají tak univerzálně, až je nakonec nechce nikdo," říká David Kazický. Mezi anonymním developerským stavěním a návrhem "na míru" zcela konkrétnímu klientovi jednoznačně zbývá velký prostor pro dobrou architekturu.

Pohled z obávací části do chodby

Dispozice bytu vznikla dávnou necitlivou úpravou domu, při které z velkého bytu, přístupného původně z pavlače, vznikly dvě bytové jednotky. Byt studia The Builders má dvě za sebou řazené místnosti. Jeho 30 metrů čtverečních tvoří velmi úzký prostor procházející celou hloubkou domu. Vstup vznikl proražením nosné zdi a je umístěný v rohu první místnosti. Naproti němu byla vestavěna koupelna, jejíž původní příčka ale stála jen pár desítek centimetrů od okna (viz obrázek půdorysu). Když architekti byt koupili, byla už příčka vybouraná. Rozhodli se ji proto posunout dál od okna, koupelnu zúžit, aby nebránila světlu, a do uvolněného prostoru zasadili vestavěnou skříň. Další úložné prostory jsou umístěny u protější stěny.

Koupelna s denním světlem a další triky
Vstupujeme do malé předsíně a pokračujeme úzkou chodbou tvořenou na jedné straně skříněmi a na druhé straně stěnou koupelny. Kromě již zmíněného řešení obkladů a výbavy si okamžitě všimnete její největší finesy: tzv. nadsvětlíku, skleněné plochy, která do koupelny pouští denní světlo. Rovněž ten se podařilo sehnat levně a je vyroben z plexiskla.

Prostor se opět rozšíří v kuchyni, zasazené do výklenku za koupelnou. Jako většina nábytku a doplňků byla pořízena v IKEA, kreativně poskládána a upravena na míru. Horní skříňky jsou zavěšeny ve dvou řadách o různých hloubkách.

Fakta:

Autoři: The Builders + Jana Medková
Investor: The Builders
Hlavní dodavatel: Stavební firma - INTEZO Trade, s. r. o.
Plocha bytu: 30 m2
Náklady: cca 260 000 Kč Realizace: 2009-2010 (3 měsíce)

Mezi místnostmi byly původně dveře, architekti je však zrušili a otvor rozšířili. Opticky se tak byt zvětšil, ale oddělení klidové části bytu zůstalo čitelné. Z kuchyňského koutu procházíme do druhé místnosti, která v sobě spojuje ložnici a obývací pokoj. Výška stropu přes tři metry zde umožnila vybudování patra na spaní. Namísto oblíbených rustikálních dřevěných trámů sáhli architekti po ocelových nosnících a zbytku podlahových prken. Mysleli i na větrací rošt, který umožňuje cirkulaci vzduchu a slouží také jako noční stolek. Na druhé straně brání pádu ložního prádla jednoduché zábradlí z provazu.

Byt už je pronajatý téměř rok a jeví jen minimální známky opotřebení. "Za stejné peníze lze v Praze jistě najít byty o větších výměrách, do kterých ale majitelé vůbec neinvestují - alespoň ne ,s pomyšlením‘," říká Lukáš Brom. O byty zrekonstruované podle architektonického návrhu je ale navzdory vyšší ceně stále zájem. "Za nízký nájem dostanete obvykle jen nudnou špeluňku," tvrdí Brom.

Prosvícení do koupelny

Téma malých, účelně zařízených nájemních bytů ve vnitřních částech měst je stále aktuálnější. Se zpožděním se v Česku začíná projevovat poznání, že vlastnické bydlení není vždy to nejlepší řešení. Jisté nicméně je, že architekti s kreativním myšlením by nejednomu majiteli nemovitostí dokázali zvýšit úroveň jeho "zboží", o developerech nemluvě. Otázkou je, kolik nájemníků vyšší estetický standard žádá. Plastová okna, rohové vany, stěny v teplých odstínech i plovoucí podlahy jsou (bohužel) stále velmi populární.