Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci vrátit popelnice do měst v podobě nábytku, říká český designér

Design

  8:00
PRAHA - Asi by se těžko hledal někdo jiný, kdo mluví o popelnicích tak hezky. Designér Jan Vopálka totiž nedá na plechové popelnice dopustit. Přestože pomalu zmizely z českých ulic, on se je rozhodl přeměnit v originální nábytek a dostat je tak do interiérů. Z jedné dokonce udělal pípu, aby návštěvníkům právě probíhajícího Prague Design Weeku na Staroměstském náměstí natočil pivo. Lidovkám.cz při té příležitosti poskytl rozhovor.

Jan Vopálka ve svém studiu Design Fabrika předělává popelnice v originální kusy nábytku. foto: Design Fabrika

Jan Vopálka ve svém studiu Design Fabrika předělává popelnice v originální kusy...

Lidovky.cz: Na Prague Design Week představujete nábytek vyrobený z popelnic. Jedná se o židle, toaletní stolky a hospodskou pípu. Proč právě z popelnic?

Plechová popelnice je krásný kousek. Nádoba s prolisy nebo samotné víko popelnice, mají něco do sebe. Chtěl jsem využít tento potenciál více než jen na sběr odpadků. Po dalších úpravách tak vzniká originál, který vytvoří stylovou atmosféru. Navíc popelnici všichni znají, takže se všem líbí a jsou překvapeni, že dovedou být i funkční k jinému užívání.

Lidovky.cz: Kde se vzala prvotní inspirace, že zrovna z plechových popelnic, které pomalu zmizely z ulic, vzniknou právě interiérovou kousky?

Právě to, že mizí a jsou čím dál méně k vidění. Chtěl jsem je vrátit do měst v jiné podobě, například do barů, hospod, kaváren, aby pěkný kousek, který každý zná a zapomněl na něj, byl znovu na očích, než se přestanou vyrábět úplně.

Tofife je židle inspirována karamelovým bonbony. Design Fabrika vyrobí ve...
Nejnovější počin z produkce Design Fabriky. Křeslo s vestavěnými reproduktory.
Jan Vopálka ve svém studiu Design Fabrika předělává popelnice v originální kusy...
Jan Vopálka ve svém studiu Design Fabrika předělává popelnice v originální kusy...

Lidovky.cz: Jedná se ve vašem případě o splněný dětský sen? Chtěl jste být jako malý popelářem?

Nene, nechtěl. Od mala jsem sportoval, takže jsem to viděl spíš tím směrem. Potom se to vyvinulo jinak a přes osahání si výroby nábytku přímo v dílně, jsem se dostal k designu.

Lidovky.cz: Jak dlouho se na přeměně jedné popelnice pracuje?

Je to podle složitosti, co z popelnice bude. Třeba taburet je jednodušší a toaletní stolek se všemi dvířky složitější. Při výrobě je hodně operací, které na sebe navazují, takže poměrně dlouho, ale podle šablon z prototypů se pak výroba zrychlí.

Lidovky.cz: Vaše studio Design Fabrika má v profilu uvedeno, že inspiraci hledá mimo jiné v cestování. Co vás naposledy na cestách oslovilo a kde nejvíce čerpáte inspiraci? 

Naposledy Florencie, architektura a život ve městě. Životní styl, lidé, to je úplně něco jiného než u nás. Celkově Itálie je skvělá, Toskánsko, Sicílie, hory, auta, motorky....a z designérů se mi asi nejvíce líbí jak Marcel Wanders umí udělat funkční, ale přitom umělecký objekt.

Jan Vopálka ve svém studiu Design Fabrika předělává popelnice v originální kusy...

Lidovky.cz: Kromě nábytku z popelnic jsem viděl, že nabízíte i sofa sestavené z reproduktorů a nábytek inspirovaný bonbony Toffifee. 

Ano, jsou to další dvě kolekce, na kterých pracujeme. Sedačka je součástí kolekce, která komunikuje se smartphony a tablety. Snažíme se sedačku vytvořit tak, aby se skloubilo pohodlí s poslechem hudby a byl co největší požitek. Bonbony tofife, to je výroba ze dřeva. Když jsem je jedl, ten tvar bonbonu si o další ztvárnění vysloveně říkal. 

Lidovky.cz: Kromě výroby nábytku se živíte i proměnou interiérů. Čemu se chcete věnovat víc, interiérům nebo vlastním kolekcím nábytku a na co dalšího se chystáte?

Rád bych se věnoval oběma odvětvím. Když dělám nábytek, tak se snažím, aby šel dobře zakomponovat do interiéru a když dělám interiér, napadají mě zase různé varianty nábytků, co by se hodily do interiérů. Takže je dobré, to kombinovat. Chystáme se rozšiřovat kolekci popelnic o gril a vestavné umyvadlo a v nejbližší době chystáme dokončení takového aktivního věšáku. Bude to první sluha, kterému čím víc oblečení naložíte, tím víc se vám bude uklánět.

Nejnovější počin z produkce Design Fabriky. Křeslo s vestavěnými reproduktory.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!