Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chci vyrábět věci, které vydrží celý život, říká designér

Design

  11:00
Vymyslel peněženku, která je zároveň pouzdrem na telefon. Pak začal vyrábět i pánské brašny, pouzdra na telefony a klasické peněženky. „Tašky respektují tradici ruční postupy výroby, takže 80 procent všeho na tašce je uděláno ručně. Tento přístup se spojením s kvalitní italskou kůži v zásadě garantují, že taška vydrží roky, možná i desítky. Kolik průmyslově vyrobených tašek vydrží více než rok nebo dva? To je podle mě ta otázka. Pamatuji si, že se říkávalo, že se dědily hodinky a tašky po dědovi, my se tak vracíme k té kvalitě, která vydrží,“ říká Daniel Piterák.

Daniel Piterák se svým kolegou foto: Danny P.

Lidovky.cz: Vyrábíte vlastní kožené peněženky, tašky a pouzdra na telefony či tablety. Nebáli jste se na začátku? Přece jenom na trhu už pár takových výrobků je.
Začínali jsme s peněženkou s pouzdrem na iPhone, což je stále unikátní produkt , který na trhu nebyl. Viděli jsme tak na trhu velkou příležitost. Již tehdy jsme věděli, že na trhu s produkty z kůže je konkurence obrovská. Klíčová je kvalita a unikátnost. Proto v Danny P. jdeme cestou ruční práce, prémiové kůže a v případě všech produktů se snažíme navrhnou funkční design tak, aby splňovaly všechny požadavky na použití v dnešní době.

Lidovky.cz: Kožená brašna z vaší dílny stojí skoro 12 tisíc korun. Chápu, že se v ceně odráží kvalita kůže a zpracování, ale není to na českého zákazníka moc?
Určitě není. Tašky respektují tradici ruční postupy výroby, takže 80 procent všeho na tašce je uděláno ručně. Tento přístup se spojením s kvalitní italskou kůži v zásadě garantují, že taška vydrží roky, možná i desítky. Kolik průmyslově vyrobených tašek vydrží více než rok nebo dva? To je podle mě ta otázka. Pamatuji si, že se říkávalo, že se dědily hodinky a tašky po dědovi, my se tak vracíme k té kvalitě, která vydrží.

Lidovky.cz: Vaše peněženky jsou výjimečné tím, že slouží zároveň jako pouzdro na telefon? Jak vznikl tento nápad?
Bylo to v podstatě jednoduché. Když jsem chodil na oběd, tak jsem si do restaurace vždy bral iPhone a peněženku. Vyndal jsem to na stůl a iPhone položil na peněženku. Tak mě jednoho dne napadlo, proč to nemít spojené v jednom. Na trhu bylo spoustu pouzder, kam si můžete dát 1-2 karty, ale nic s plnohodnotnou peněženkou. Tak jsme si s kamarádem Lukášem Vondráčkem, který je designér, udělali nějaké vzorky a zkusili to vyrobit. A Danny P. bylo na světe.

Lidovky.cz: Jak dlouho už značku provozujete?
V listopadu tomu budou 3 roky, co jsme spustili e-shop.

Lidovky.cz: Funguje mezi vámi naprostá shoda, nebo se někdy hádáte?
Nehádáme se, občas máme jednoduše odlišné názory. Ale naštěstí tento odlišný názor máme v detailech. V těch hlavních věcech se shodneme a máme stejnou vizi, což je nejdůležitější.

Lidovky.cz: Vymýšlíte vše společně?
Ano, všechny produkty vymýšlíme společně, testujeme, sdílíme si zpětnou vazbu, co a jak by se mohlo upravit, k čemu a jak to použít. Vývoji produktů věnujeme hodně času, což má na jednu stranu nevýhodu, že vydání nového produktu trvá 6 až 12 měsíců, než jsme s ním plně spokojeni. Ale na druhou stranu je to dobře investovaný čas a víme pak, že vydáváme kvalitní produkt, za kterým si stojíme a věříme mu.

Lidovky.cz: Z jaké kůže jsou šité vaše výrobky. Odkud ji vozíte a proč?
Používáme tzv. full-grain kůží, kterou si vozíme z Itálie. Jedná se o povrchově neupravovanou a ručně barvenou kůži, což znamená, že máte tu horní vrstvu kůže, která jí dává svůj osobitý charakter a vlastnosti - vůně, struktura, patina. U jiných výrobců na trhu se tato vrstva odstraňuje a “dotiskuje” se struktura dodatečně, aby byly všechny produkty vždy stejné. Na jednu stranu máte vždy stejnou barvu tašky, ale zároveň ztrácíte to, co dělá kůži kůží. My k tomu přistupujeme tak, že kůže je přírodní materiál a její krása je v té unikátnosti a jejích vlastnostech. Takže každý náš výrobek je nezaměnitelný originál.

Lidovky.cz: Co nejraději děláte ve volném čase?
Já nejraději sportuju, hraju pozemní hokej za SK Slavia Praha. Baví mě také cestování a poznávání cizích zvyků a jejich kuchyně. Rád vařím a jím.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat