Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Co mít v nájemní smlouvě

Podpis smlouvy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpis smlouvy - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Základem, který napadne asi každého, je, že nájemní smlouva má být písemná. Velmi důležité ale také jsou údaje v ní uvedené. Ať už jste v roli nájemce nebo pronajímatele, neměla by vám chybět obezřetnost. Stačí totiž jediný chybějící nebo špatně zformulovaný údaj, a hned je o perné chvilky v budoucnu postaráno.

Na podpis nespěchejte
Pokud jste budoucí nájemníci a jdete podepsat nájemní smlouvu, neměli byste předstírat, že všemu rozumíte. Naopak je dobré se ptát na všechno, co vám není jasné. Nejlepší je nechat si před podpisem třeba jeden den na prostudování smlouvy a v případě nejasností se obrátit na pronajímatele, nebo dokonce na právníka.

„U dlouhodobějších či dražších smluv by se každopádně měla nájemní smlouva před podpisem projednat s odborným poradcem,“ radí právnička Lucie Vejvodová.

Kdo je naopak v situaci, že se chystá někomu byt pronajímat, neměl by se spoléhat jen na univerzální vzory smluv stažené z internetových stránek. „Takové smlouvy mohou být dostačující opravdu jen pro levnější nájmy. Sepsání nájemní smlouvy právníkovi zabere podle náročnosti asi dvě až pět hodin. Spolehnout se můžeme na to, že ji vyrobí přesně na míru daného bytu,“ doplňuje Vejvodová.

Čím podrobnější, tím lépe
Nájemní smlouva uzavřená a podepsaná písemně oběma stranami, tedy nájemcem a pronajímatelem, musí obsahovat údaje o obou těchto subjektech - jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo a v případě firmy také IČ. Dalším údajem by měl být předmět nájmu, který bude obsahovat co nejkonkrétnější popis a označení bytu.

„V předmětu bude uvedeno, kde se byt nachází, v jakém patře, jaké jsou jeho rozměry, kolik má místností, popřípadě i seznam nábytku a příslušenství, které budou nájemníci užívat,“ popisuje Vejvodová.

Smlouva může dále obsahovat údaj o rozsahu užívání a způsobu výpočtu nájemného. „Konkrétní částka a způsob úhrady zde uvedeny být nemusí, ale já bych je přesto doporučovala zahrnout,“ radí právnička. „Na závěr doporučuji uvést práva a povinnosti pronajímatele i nájemce. Všechny položky je dobré maximálně upravit i nad rámec smlouvy. Čím více bude údajů ve smlouvě, tím lépe,“ říká Vejvodová.

Pronajímatelé někdy při podepsání smlouvy požadují peněžní kauci. Ta by ovšem podle zákona neměla být vyšší než trojnásobek měsíčního nájmu.

Od nájemní smlouvy je nutné odlišit smlouvu podnájemní - ta umožňuje nájemci pronajmout byt třetí osobě. Tato smlouva musí vždy obsahovat souhlas pronajímatele, jinak je neplatná.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...