Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Co vadí designérům na Vánocích? Fronty před Pandorou, přeplácanost a zabíjení kaprů v ulicích

Designérky (zleva) Eva Růžičková, Barbora Ševčíková a Lenka Mulabegovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designérky (zleva) Eva Růžičková, Barbora Ševčíková a Lenka Mulabegovič | foto: Lidovky.cz

Praha Co mají na Vánocích rádi, a co jim naopak přijde nevkusné? Balí dárky do novin či loňského papíru? Jak vlastně slaví vánoční svátky čeští designéři? Zeptali jsme se několika z nich.

1) Máte doma stromeček? A jak jej zdobíte?

2) Vyrábíte si vlastní ozdoby?

3) Jak balíte dárky? Vystačíte si s nabídkou balicích papíru v obchodních domech nebo investujete do luxusnějších motivů? A schováváte si papír z minulých let, jak se to dříve dělávalo?

4) Kromě stromku, zdobíte interiér bytu i jinak?

5) Je něco, co vám připadá na Vánocích naprosto nevkusné?

Pavel Fuksa, ilustrátor a grafický designér

1) Stromek míváme každý rok v květináči, ozdobený látkovými nebo celou rodinou ručně malovanými ozdobami.

2) Ano, občas jsou i vkusné.

Pavel Fuksa

Pavel Fuksa

3) Do pečlivě vybraných balicích papírů s látkovými mašlemi, ideálně bez izolepy. Nabídku bych rád příští rok rozšířil o balicí papíry s mnou navrženými vzory. To neschováváme, v následujících letech plánujeme všechny dárky naházet do jedné krabice pod stromkem. Každý rok se také v celé rodině snažíme počet dárků snížit, snad to letos vyjde, stejně jako mít dárky vyřešené dříve, než 23.12.

4) Ano, doma vyrobenými dekoracemi, případně velmi decentními světýlky. Menoru a dreidel máme vystaveny celoročně.

5) Davy lidí od začátku listopadu, fronty před Pandorou, překlopení prázdninových kampaní do vánočních a zabíjení kaprů na ulicích.

Eva Růžičková, šperkařka

1) Obvykle je jeden stromeček doma u rodičů, kde Vánoce tradičně slavíme, a jeden malý mám v ateliéru. Krásně voní a i návštěvy a zákazníci oceňují vánoční náladu. Zdobení stromečků i cukroví nechává rodina tradičně na mně.

2) Na vyrábění ozdob bohužel nemám před Vánoci čas, máme ale krásné, staré ozdoby po babičce a každý rok dokoupím pár nových.

Eva Růžičková

Eva Růžičková

3) Dárky balím dost precizně. Balicí papíry nakupuji každý rok v Gradpapíru, mají tam krásné jednobarevné, nebo na různých předvánočních trzích se snažím vychytat nějaké vtipné motivy. Papíry neschovávám, myslím, že bych i do příštího roku zapomněla, kam jsem je dala.

4) Obvykle si vystačím dost jednoduše - jmelí a adventní věnec. Barevná blikající světýlka nejsou úplně moje parketa. Pokud něco dám do okna, bude to něco prostého.

5) Když už jsme narazili na světýlka, každý si samozřejmě může dát do okna, co uzná za vhodné. Mě samotnou ale fascinuje ta škála barev, motivů a blikaček. Vždycky si říkám, že někdo má doma opravdovou diskotéku!

Lenka Mulabegovič, módní návrhářka

1) Ano, doma v Praze máme, ale až od té doby, co máme děti. Každopádně na Vánoce každý rok mizíme na Vysočinu k mým rodičům do Humpolce, kde je vždy ta správná vánoční atmosféra v kruhu rodiny. Je nás jak psů. Letos to bude stříbrná - stříbrné ozdoby, řetízky, mašličky... Mám ráda, když se stromek udrží v jedné či maximálně dvou barvách. 

2) Vyráběné ozdoby máme jen ty dětské, těm neodolám. 

Lenka Mulabegovič

Lenka Mulabegovič

3) Letos jsem nakoupila zrcadlově stříbrný balicí papír a dozdobuji ho jen osobním vzkazem či vtipnou kresbičkou. Pro každého osobní vzkaz. Dárky zabalím bílou stuhou. Všeobecně mám ráda balicí papíry jednobarevné a připnout třeba jen hvězdu z korálků a stuhu. Papír neschovávám, pouze dárkové tašky ano.

4) Ano, používám jemný řetěz s LED světýlky - bílý odstín světla - a pověsím na věnec na okně... Tak to vytvoří jemný svítící kruh.

5) Vánoční výzdoby, ozdoby jsou skoro vždy tak trochu kýč, ale na Vánoce to všem promíjím, prostě všechny ty třpytky a cinkrlátka k Vánocům patří.

Barbora Ševčíková, designérka

1) Ano, stromeček máme. Zdobíme jej tak, aby ladil s celým interiérem. Najdete na něm od péřových boa, přes kovové mini kabelky, jeleny, ručně dělané skleněné ozdoby, až po květy amarylisu. Dominuje mu stříbrná a bílá barva, jako doplňkovou máme zlatou. Stromek máme umělý, sice miluji živé, ale nechci takto zneužívat přírodu kvůli pár dnům radosti. Živý si radši nazdobím světýlky venku na zahradě. Letos jsem udělala změnu, protože náš strom má již pěknou řádku let za sebou, tak jsem ho oživila a nastříkala na stříbrno.

2) Ano, mám jak koupené, tak vyrobené nebo dotvořené ozdoby. Když třeba měním barvu stromečku, tak prostě vezmu sprej, nalepím kamínky a malá obměna je na světě?

Barbora Ševčíková

Barbora Ševčíková

3) Vzhledem k tomu, že mi vždy bylo líto těch zmačkaných balicích papíru, co nesete do popelnice ihned po vybalení dárků, tak již léta máme velké krabice s otevíracím víkem. Jsou polepené luxusním vánočním papírem, a do nich jen dárky naskládáme. Krásné motivy papírů, kterým ale neodolám, nakupuji třeba v papírnictví v Londýně. Papíry neschovávám, jen krabičky a tašky, které se mi líbí.

4) Ano, jsem dekoratérka, tak kovářova kobyla nesmí zůstat bosa. Vyrábím adventní věnce, na těch jsem se letos obzvlášť vyřádila. A pak nesmí chybět vnitřní ani venkovní výzdoba.

5) Ano, například motivy Santa Clause v Česku, a pak mi také vadí, že jsme z Vánoc udělali hodně konzumní záležitost.

Kateřina Jungová, Metráž

1) Ano, máme. Mám dvě děti, takže by to bez stromečku nešlo. Letos mě ale inspiroval článek v Ekolistu a hodlám nám pořídit vánoční jedličku v květináči. Můžeme ji pak pěstovat na terase, a když se o ni budeme starat, bude nám dělat vánoční atmosféru i několik let, a nebo ji zasadíme do lesa a ona pak může přinášet diverzitu do nezdravých smrkových monokultur. Stromek zdobíme sušenými pomeranči, citróny, také tam přidáváme skleněné ozdoby po mé babičce, jednoduché jednobarevné kouličky a řetízky. Dekoraci stromku doplňují papírové hvězdičky, které jsme si sami navrhli a vyrobili, a samozřejmě nemůžou chybět svíčky a prskavky, aby mohl stromek zazářit.

2) A tak na tuto otázku jsem už vlastně odpověděla. Ano, vyrábíme. Každoročně si usušíme nové pomeranče a citróny, kterými zdobíme stromek. A před časem jsem vyrobila trojrozměrné papírové hvězdy podle návrhu mého partnera, který je typograf a grafik.

3) Dávám přednost jednoduchému balicímu papíru, jednobarevnému. Někdy používám i obyčejný balící papír. Vyrábím si vlastní etikety, na než tisknu razítky jednoduché vánoční motivy. Snažím se, aby byly všechny dárky zabaleny stejně, prostě, ale pěkně. Občas papír schovávám, přijde mi zbytečné ho vyhodit, když je téměř netknutý. A protože kupuji papír opravdu jednoduchý, mohu do něj zabalit ledajaký dárek i během roku, což opravdu dělám – recykluji i upcykluji, to je moje vášeň.

Kateřina Jungová

Kateřina Jungová

4) Ostatní výzdoba bytu je tradiční, máme jmelí v předsíni, na stole adventní věnec, za oknem jedlovou větev ve váze. Občas s výzdobou pomohou moje dcery, které chodí do waldofské školy a tam vyrábějí třeba nádherné papírové průsvity na okno. 

5) A co se týče nevkusu – snažím se vyhýbat plastu, ale ani ne tolik proto, že je nevkusný, ale že je ho moc. Je jednoduché a levné ho vyrobit, ale pak je těžké se ho zbavit.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...