Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CZECHDESIGN tipy na říjen. Jak se neztratit v záplavě designu?

Design

  7:00
Nemusíte nikam jezdit či létat. Design z celého světa přijede v říjnu za vámi. CZECHDESIGN vám ve svých pravidelných měsíčních tipech řekne, kde se s ním potkáte.

Matali Crasset foto: Archiv CZD

1 x výstava: Ikony německého designu v Praze

Na začátku měsíce vypukne velká výstava věnovaná německému designu v Českém centru v Praze. Je koncipovaná do dvou celků – první představí chronologický vývoj průmyslového designu a užitého umění v německých zemích od pozdního 19. století. Představené předměty poskytlo největší a nejstarší mezinárodní muzeum designu Die Neue Sammlung z Mnichova, o instalaci se postaral CZECHDESIGN (s přispěním osobitého pohledu Prokš Přikryl Architekti). Druhá část výstavy, nazvaná „Rejected/Accepted“, se věnuje současnému německému designu v kontextu realizace a odmítnutí děl. Upozorňuje na fakt, že i nerealizovanými díly se vyplatí zabývat, stejně jako důvody jejich odmítnutí při zavedení do výroby.

Výstava je připravena v rámci festivalu Designblok, je k ní přichystán doprovodný program. Více informací naleznete ZDE.

Plakát k výstavě Německý design

Několikrát káva

V mini kavárně Káva růžová si můžete vybrat kávu ze všech koutů světa, každý den odjinud. Vychutnáte si ji v komorním, ale o to příjemnějším interiéru, kde se aroma proslulých světových káv dlouho vznáší ve vzduchu. Pokud nebudete mít kávy ještě dost, můžete na začátku října navštívit Prague Cofee Festival 2013 (do 5. října) a seznámit se s dalšími zajímavými kavárnami a podniky těsně spjatými s tímto lahodným nápojem a kulturou jeho konzumace. Více informací o kavárně ZDE

a o Prague Coffe Festivalu ZDE.

Kavárna růžová

Vícekrát zahraniční hosté

V říjnu bude probíhat i největší tuzemská akce týkající se designu, Designblok. Tradičně ji navštíví zahraniční hosté a budou zde prezentovat své práce. Podíváme se do Vlámska prostřednictvím kukátka z tvorby designérů Daniela Andersena (instalace pletených výrobků), Katrien Van Hecke, Izumi Hongo (módní přehlídka) a věhlasné vlámské designérské dvojice A. F. Vandevorst, která Prahu navštíví vůbec poprvé. Hans van Bentem, holandský umělec, vybaví Colloredo-Mansfeldský palác postelí s nebesy a keramickým sousoším, sestávajícím z figur, věže, ropného barelu a květů v instalaci „Keep on dreaming!“ Hlavní zahraniční hvězdou letošního Designbloku je Matali Crasset. V barokním paláci Colloredo-Mansfeld uvede aktuální výstavu „Voyage to Uchronia“ s nábytkovými solitéry „Permanents“, otevírajícími věčné téma utopie.

Matali Crasset

1 × Flash Art

Vychází nové číslo československé verze časopisu o umění a designu Flash Art. Aktuálně se věnuje především art designu. Dále v něm naleznete profil Markéty Lisé, šperkařky a vj-ky, nebo text o tvorbě další designérky, umělkyně a šperkařky světového formátu, Evy Eisler. Zařazeno je také zpravodajství o největších událostech českého a slovenského designu, jako je Cena Czech Grand Design či rozhovor o Designbloku s jeho kurátorem Jiřím Mackem. Ze slovenského dění bude připomenut Bratislava Design Week či výstava „SLOW/SLOV*“ věnovaná současnému trendu „slow designu“, který klade důraz na lokální výrobu, tradici a zkušenosti. 

Flash Art

Designové tipy neziskovky CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz. V CZECHDESIGNU tipy připravuje Edita Mikolášková.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...