6. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

CZECHDESIGN tipy na říjen. Jak se neztratit v záplavě designu?

Matali Crasset | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matali Crasset | foto: Archiv CZD

Nemusíte nikam jezdit či létat. Design z celého světa přijede v říjnu za vámi. CZECHDESIGN vám ve svých pravidelných měsíčních tipech řekne, kde se s ním potkáte.

1 x výstava: Ikony německého designu v Praze

Na začátku měsíce vypukne velká výstava věnovaná německému designu v Českém centru v Praze. Je koncipovaná do dvou celků – první představí chronologický vývoj průmyslového designu a užitého umění v německých zemích od pozdního 19. století. Představené předměty poskytlo největší a nejstarší mezinárodní muzeum designu Die Neue Sammlung z Mnichova, o instalaci se postaral CZECHDESIGN (s přispěním osobitého pohledu Prokš Přikryl Architekti). Druhá část výstavy, nazvaná „Rejected/Accepted“, se věnuje současnému německému designu v kontextu realizace a odmítnutí děl. Upozorňuje na fakt, že i nerealizovanými díly se vyplatí zabývat, stejně jako důvody jejich odmítnutí při zavedení do výroby.

Výstava je připravena v rámci festivalu Designblok, je k ní přichystán doprovodný program. Více informací naleznete ZDE.

Plakát k výstavě Německý design

Plakát k výstavě Německý design

Několikrát káva

V mini kavárně Káva růžová si můžete vybrat kávu ze všech koutů světa, každý den odjinud. Vychutnáte si ji v komorním, ale o to příjemnějším interiéru, kde se aroma proslulých světových káv dlouho vznáší ve vzduchu. Pokud nebudete mít kávy ještě dost, můžete na začátku října navštívit Prague Cofee Festival 2013 (do 5. října) a seznámit se s dalšími zajímavými kavárnami a podniky těsně spjatými s tímto lahodným nápojem a kulturou jeho konzumace. Více informací o kavárně ZDE

a o Prague Coffe Festivalu ZDE.

Kavárna růžová

Kavárna růžová

Vícekrát zahraniční hosté

V říjnu bude probíhat i největší tuzemská akce týkající se designu, Designblok. Tradičně ji navštíví zahraniční hosté a budou zde prezentovat své práce. Podíváme se do Vlámska prostřednictvím kukátka z tvorby designérů Daniela Andersena (instalace pletených výrobků), Katrien Van Hecke, Izumi Hongo (módní přehlídka) a věhlasné vlámské designérské dvojice A. F. Vandevorst, která Prahu navštíví vůbec poprvé. Hans van Bentem, holandský umělec, vybaví Colloredo-Mansfeldský palác postelí s nebesy a keramickým sousoším, sestávajícím z figur, věže, ropného barelu a květů v instalaci „Keep on dreaming!“ Hlavní zahraniční hvězdou letošního Designbloku je Matali Crasset. V barokním paláci Colloredo-Mansfeld uvede aktuální výstavu „Voyage to Uchronia“ s nábytkovými solitéry „Permanents“, otevírajícími věčné téma utopie.

Matali Crasset

Matali Crasset

1 × Flash Art

Vychází nové číslo československé verze časopisu o umění a designu Flash Art. Aktuálně se věnuje především art designu. Dále v něm naleznete profil Markéty Lisé, šperkařky a vj-ky, nebo text o tvorbě další designérky, umělkyně a šperkařky světového formátu, Evy Eisler. Zařazeno je také zpravodajství o největších událostech českého a slovenského designu, jako je Cena Czech Grand Design či rozhovor o Designbloku s jeho kurátorem Jiřím Mackem. Ze slovenského dění bude připomenut Bratislava Design Week či výstava „SLOW/SLOV*“ věnovaná současnému trendu „slow designu“, který klade důraz na lokální výrobu, tradici a zkušenosti. 

Flash Art

Flash Art

Designové tipy neziskovky CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz. V CZECHDESIGNU tipy připravuje Edita Mikolášková.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Nezisková organizace CZECHDESIGN


CZECHDESIGN, Edita Mikolášková