130 let

The Lotus Flower Veroniky Stryalové z TU v Liberci | foto: UTB

Dánskému a finskému designu vypálilo rybník sklo ze Slovenska

Slovensko
  •   7:00
Studenti designu a architektury u nás mají každým rokem mnoho příležitostí porovnat svou práci v mezinárodním kontextu, kromě známých soutěží, například Mladý obal nebo Národní cena za design, se čtvrtým rokem koná i zlínský Talent designu. Letos se přihlásilo rekordních 360 prací z celého světa a vítězství nakonec putovalo na Slovensko.

Do mezinárodní studentské soutěže Talent designu 2012 se letos přihlásilo rekordních 360 návrhů z celého světa. Soutěž čtvrtým rokem pořádá fakulta multimediálních komunikací zlínské univerzity a Nadační fond JUDr. Martina Růžičky, v prvním ročníku se hodnotilo asi 70 prací. Své návrhy letos zaslali studenti designu ze tří desítek škol. Úroveň prací podle organizátorů stoupá, nejvíce jich bylo podle Martina Růžičky zaměřeno na produktový design. 

Nedělat věci do šuplíku

Design má ve Zlíně dlouholetou tradici. Podle Pavla Škarky ze zlínské univerzity se absolventi dobře uplatňují na trhu práce. Škola navíc spolupracuje s různými podniky a učí studenty tvořit také na zakázku. "Snažíme se to řešit takovým tím baťovským způsobem. Dělat věci do šuplíku se nelíbí nikomu," uvedl Škarka.

V pracích studentů lze vysledovat jistý trend. "Před nedávnem, a ještě to doznívá, to byl minimalismus. Některé věci byly až odosobněné, proto se zase vrátil ornament," poznamenal Škarka. 

Pupa Light Denisy Lukáčové z VŠVU v Bratislavě

Do soutěže se kromě Čechů a Slováků přihlásili studenti z Dánska, Finska, Německa, Polska, Litvy nebo Indie. Hlavní cenu Talent designu 2012 při dnešním vyhlášení získala Denisa Lukáčová ze Slovenska. "Je to velmi dobře udělaný objekt. V designu je důležitá i řemeslná stránka věci, která u ní je prezentována na vysoké úrovni," řekl Škarka.

Některé přihlášené práce můžete vidět i na živo v budově rektorátu univerzity.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz