Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Darování šperku je oslava. Tak o něm přemýšlím, když ho navrhuji, říká designérka

Design

  5:20
Nevytváří kolekce jako většina designérů, ale jak sama říká, pracuje na jednotlivých špercích po celý rok. „Vytvoření šperku začíná myšlenkou, která se převede na starý dobrý papír. Poté je navržený šperk přesně zkonstruován v návrhářském programu, postaven na 3D tiskárně, vytištěn, následně projde procesem lití a opracování,“ říká designérka a majitelka Klenoty Jarmila Slívová.

Proces výroby foto: Klenota

Proces výroby
Vytvoření šperku začíná myšlenkou, která se převede na starý dobrý papír. Poté...

Lidovky.cz: Pod značkou Klenota jste podepsaná už skoro deset let. Jak často vytváříte nové kolekce? A kde čerpáte inspiraci?
Vlastní šperky si sami vytváříme velmi čerstvě, a to poslední dva roky. Dříve jsme prodávali šperky dodavatelů. Nepracuji na kolekcích, ale spíše na jednotlivých špercích. Ty tvořím celý rok, ročně tak vzniknou desítky nových modelů. Největší inspirací pro mou tvorbu jsou naši klienti.

Lidovky.cz: Ovlivňují vás při tvorbě nějaké významné životní události?
Samozřejmě. Šperk je sice i módním doplňkem, ale já osobně jej vnímám nejsilněji právě jako oslavu důležitých životních událostí – narození, křestu, zasnoubení, svatby, výročí, narozenin a mnoha dalších. A právě v tomto kontextu je pak i promýšlíme a navrhujeme.

Ocel je ušlechtilá a má úžasnou barvu, skvěle se s ní pracuje, říká šperkařka

Lidovky.cz: Mohla byste nám laikům popsat proces výroby šperku od začátku až do konce?
Vytvoření šperku začíná myšlenkou, která se převede na starý dobrý papír. Poté je navržený šperk přesně zkonstruován v návrhářském programu, postaven na 3D tiskárně, vytištěn, následně projde procesem lití a opracování. Tím vším vznikne prvotní aneb master model, který jde do komise ke schválení. Pokud je schválen, jde do výroby. Pokud ne, začíná celé kolečko znova. Celý proces je otázkou týdnů až měsíců.

Lidovky.cz: Jak byste popsala trh se šperky v České republice, jak je na tom v porovnání s ostatními zeměmi Evropy?
Trh se šperky u nás stále prochází rozvojem, osobně mám pocit, že až v posledních pár letech se pomalu vrací tam, kde byl (nebo možná nebyl, ale měl být a to je symbolický dárek, kterým je žena pravidelně obdarovávána). V Evropě i západních zemích to právě takto funguje (šperk je běžně a velmi často darován ženě), to je asi základní rozdíl.

Jarmila Slívová (*1976)

  • pochází z malé obce v Beskydech
  • zajímavý twist je, že vyrůstala na venkově, takřka dojila krávy a teď má svůj ateliér v těsné blízkosti Pařížské
  • v letech 1999–2007 pracovala v oblasti interiérového designu a fotografie
  • od roku 2008 se věnuje výhradně šperkům, nejdříve pod hlavičkou Ahoy šperky a od roku 2012 pod jménem KLENOTA- v roce 2016 otevírá nový prostor v těsné blízkosti Pařížské ulice, na adrese Bílkova 19
  • KLENOTA nyní zaměstnává celkem 24 zaměstnanců a dalších 10 externistů
  • Šperky sama navrhuje, designuje a zároveň je to i majitelka celé Klenoty.

Lidovky.cz: Co byste doporučila všem, kteří by rádi obdarovali své polovičky šperky, ale mají z toho respekt a bojí se, že se netrefí do jejich vkusu?
Je opravdu mnoho šperků, se kterými se v podstatě nelze netrefit. Přirovnání by bylo například s květinami – umíte si představit, že se netrefíte, když někomu věnujete květinu? Darováním krásy nelze neudělat radost. Šperk bude vždy něčím navíc, něčím symbolickým, krásným a trvalým. Moje rada tedy zní, nebojte se, v podstatě každý pravý šperk udělá radost.

Lidovky.cz: Mluvila jste o „mnoha špercích, kterými se nelze netrefit“. Můžete být konkrétnější?
Jsou to minimalistické šperky, které lze sladit s těmi, které žena již vlastní, případně pak mohou sloužit jako takové stavební kameny dámské šperkovnice. Konkrétně diamantové nebo perlové pecky, přívěsky s kameny nebo perlami, kruhové náušnice anebo jednoduché prsteny.

Lidovky.cz: Vyrábíte ručně zpracované šperky, spolupracujete s českými dodavateli nebo spíše se zahraničními?
Spolupracujeme jak s českými tak i zahraničními dodavateli. Českými dodavateli jsou hlavně brusírny drahých kamenů, výrobci speciálních komponent a také oficiální zastoupení distributorů drahých kamenů. Ze zahraničních dodavatelů pracujeme hlavně s Thajskem a Indií.

Lidovky.cz: Před dvěma lety jste se přestěhovali na Staré Město, jak důležitá je podle vás lokace ateliéru?
Velmi důležitá, v podstatě si neumím naše sídlo představit jinde. Jsme vedle puncovního úřadu a i v těsné blízkosti mnoha našich dodavatelů. Je to klíčové místo pro naši tvorbu, jen sedět uprostřed staré Prahy nás všechny baví, stmeluje a inspiruje každý den.

Tím vším vznikne prvotní aneb master model, který jde do komise ke schválení....

Lidovky.cz: Očekávala bych, že budete nosit výrazné šperky. Vy nerada šperky nosíte?
Jako hodně žen nosím hojně prsteny. Možná to není vidět, ale díky vrstvení mám na sobě celkem 5 prstenů od výraznějších až po velmi minimalistické. Věřím v sofistikované používání šperků podle dne, příležitosti i celkového outfitu. Právě šperkem mohu dodat zajímavost i nejjednoduššímu stylu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat