Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demolice hotelu Praha? Stát zaspal, říká Vladimir 518

Design

  14:00
Vladimir 518 není jen výjimečným hudebníkem a spoluzakladatelem legendárních PSH. Stejně jako hudba mu kdysi učarovalo výtvarné umění a dnes je jedním z nejvýraznějších propagátorů architektury druhé poloviny 20.století. V on-line rozhovoru se čtenáři se kromě jiného vyjádřil k likvidaci hotelu Praha.

Vladimir 518 před projekcí z inscenace Karel Gott Prager, která se zabývá dílem zatracovaného architekta Karla Pragera. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Kouzlo hotelu Praha spočívalo v komplexnosti. Mám krásnej zážitek starej zhruba 10 let. V noci jsme spolu s kamarádem architektem na drzo prošli kolem recepce a naprosto sami jsme si prošli celý hotel včetně zasedacích místností a kinosálu. Bylo to neskutečně magický místo, definice 80. let. Když si představím, že by podobná skladba designu, užitého umění a architektury byla zachována pro budoucnost, tak by to bylo fantastické. Celá věc je ale složitější, pravdu maj tak trochu obě strany sporu, myslim že v tomhle případě zaspal předně stát. Demolice hotelu mě moc mrzí," uvedl Vladimir 518.

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Zájem o architekturu ho přivedl k mnoha jedinečným realizacím, momentálně se s v triu SPAM připravuje na festival Signal, který už příští měsíc rozzáří celé hlavní město. "Světlo ve veřejným prostoru je velký a široký téma. Noční město a světlo jsou média, takže v rámci tohoto festivalu bude šance po městě vidět spoustu světelného umění a instalací. My konkrétně pracujeme na projektu SPAM - Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory pro jednu ze zdí u Muzea Kampa," nalákal čtenáře. (pozn.red.: více o festivalu se dozvíte ZDE.)

Inspirace Pragerem

SPAM, tedy Vladimír 518 spolu s David Vrbíkem a Ondřejem Anděrou, už spojení architektury a jiných oborů předvedli Praze několikrát, s oceňovanou audiovizuální performancí Karel Gott Prager cestovali i za hranice ČR. Proč zrovna fascinace tímto, pro mnoho lidí kontroverzním, architektem? "Dílo Karla Pragera mě intuitivně přitáhlo svojí zasněností (směrem k utopii a budoucnosti) a svojí průrazností. V rámci mnoha rozhovorů s jeho generačními kolegy se mi potvrdilo, že i oni ho vnímají jako nejvýraznější postavu druhé poloviny 20. století. Těch kvalitních jmen je samozřejmě ale celá řada," vysvětlil.

A Vladimirův vysněný dům? "Velmi složitá otázka, v neomezenosti je úskalí neschopnosti si vybrat. Ale určitě bych se například cítil dobře v nějakém zahradním futuristickém domě od R.Rogerse, nebo v betonový kompozici P. Rudolpha. V Praze bych klidně obsadil atmofixovou kostku od manželů Machoninových na úbočí Strahova."

PŘEČTĚTE SI CELÝ ROZHOVOR S VLADIMIREM518

Kromě hudby a architektury se Vladimir 518 věnuje také výtvarnému umění, ve světě graffiti se pohybuje od 15 let, minulý rok vedl na pražské Scholastice workshopy ilustrace. Jeho komiksy jste mohli vidět v časopisech Era 21 nebo KIX, dočkáme se autorské knihy? "Komiksovou knihu furt pomalu rozvíjim, ale pro mě to znamená minimálně na dva roky zmizet ze světa. Mam to v plánu a pomalu se ten čas blíží," uzavřel Vladimir 518.

Autor: