Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demolice hotelu Praha? Stát zaspal, říká Vladimir 518

Design

  14:00
Vladimir 518 není jen výjimečným hudebníkem a spoluzakladatelem legendárních PSH. Stejně jako hudba mu kdysi učarovalo výtvarné umění a dnes je jedním z nejvýraznějších propagátorů architektury druhé poloviny 20.století. V on-line rozhovoru se čtenáři se kromě jiného vyjádřil k likvidaci hotelu Praha.

Vladimir 518 před projekcí z inscenace Karel Gott Prager, která se zabývá dílem zatracovaného architekta Karla Pragera. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Kouzlo hotelu Praha spočívalo v komplexnosti. Mám krásnej zážitek starej zhruba 10 let. V noci jsme spolu s kamarádem architektem na drzo prošli kolem recepce a naprosto sami jsme si prošli celý hotel včetně zasedacích místností a kinosálu. Bylo to neskutečně magický místo, definice 80. let. Když si představím, že by podobná skladba designu, užitého umění a architektury byla zachována pro budoucnost, tak by to bylo fantastické. Celá věc je ale složitější, pravdu maj tak trochu obě strany sporu, myslim že v tomhle případě zaspal předně stát. Demolice hotelu mě moc mrzí," uvedl Vladimir 518.

Pětihvězdičkový Hotel Praha (na snímku z roku 2004)

Zájem o architekturu ho přivedl k mnoha jedinečným realizacím, momentálně se s v triu SPAM připravuje na festival Signal, který už příští měsíc rozzáří celé hlavní město. "Světlo ve veřejným prostoru je velký a široký téma. Noční město a světlo jsou média, takže v rámci tohoto festivalu bude šance po městě vidět spoustu světelného umění a instalací. My konkrétně pracujeme na projektu SPAM - Interpretace černo-bílých struktur Zdeňka Sýkory pro jednu ze zdí u Muzea Kampa," nalákal čtenáře. (pozn.red.: více o festivalu se dozvíte ZDE.)

Inspirace Pragerem

SPAM, tedy Vladimír 518 spolu s David Vrbíkem a Ondřejem Anděrou, už spojení architektury a jiných oborů předvedli Praze několikrát, s oceňovanou audiovizuální performancí Karel Gott Prager cestovali i za hranice ČR. Proč zrovna fascinace tímto, pro mnoho lidí kontroverzním, architektem? "Dílo Karla Pragera mě intuitivně přitáhlo svojí zasněností (směrem k utopii a budoucnosti) a svojí průrazností. V rámci mnoha rozhovorů s jeho generačními kolegy se mi potvrdilo, že i oni ho vnímají jako nejvýraznější postavu druhé poloviny 20. století. Těch kvalitních jmen je samozřejmě ale celá řada," vysvětlil.

A Vladimirův vysněný dům? "Velmi složitá otázka, v neomezenosti je úskalí neschopnosti si vybrat. Ale určitě bych se například cítil dobře v nějakém zahradním futuristickém domě od R.Rogerse, nebo v betonový kompozici P. Rudolpha. V Praze bych klidně obsadil atmofixovou kostku od manželů Machoninových na úbočí Strahova."

PŘEČTĚTE SI CELÝ ROZHOVOR S VLADIMIREM518

Kromě hudby a architektury se Vladimir 518 věnuje také výtvarnému umění, ve světě graffiti se pohybuje od 15 let, minulý rok vedl na pražské Scholastice workshopy ilustrace. Jeho komiksy jste mohli vidět v časopisech Era 21 nebo KIX, dočkáme se autorské knihy? "Komiksovou knihu furt pomalu rozvíjim, ale pro mě to znamená minimálně na dva roky zmizet ze světa. Mam to v plánu a pomalu se ten čas blíží," uzavřel Vladimir 518.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!