Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Den architektury nemá na světě obdoby, jde o český unikát

Design

  23:00
Marcela Steinbachová je jednou z nejvýraznějších osobností na poli české architektury. Coby architektka je autorkou rekonstrukce kina Světozor nebo výjimečného sídla Společnosti Franze Kafky, na kterém spolupracovala se slavným architektem Stevenem Hollem, několik let působila jako pedagog na škole architektury AVU a je jednou z organizátorek Dne architektury, který se o uplynulém víkendu konal v České republice už potřetí. V on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz Steinbachová prozradila, že jde o český unikát.

Marcela Steinbachová na workshopu v Dejvicích foto: Archiv MS

"Jsme moc rádi za všechny pozitivní reakce a povzbuzuje nás to v naší budoucí práci. Nápad vznikl velmi přirozeně. Přemýšleli jsme, jak oslavíme 10 let trvání projektu Kruh a jak by bylo možné současnou architekturu co nejvíce přiblížit veřejnosti a to i mimo velká města. Bohužel nebo možná naštěstí nás nenapadlo, kolik práce tato organizace bude pro nás znamenat. Reakce průvodců procházek, účastníků, ale i vedení měst jsou tak pozitivní, že již nelze z rozjetého vlaku vystoupit. Mimo naše aktivity jsme zatím nenarazili na žádný takový festival celorepublikový po celém světě. Probíhají třeba městské festivaly jako např. Dny architektury ve Vídni či Open house v Londýně, ale nikde není zahrnuto celé území státu, alespoň pokud je nám známo," uvedla architektka.

Den Architektury 2013: Workshop na půdě ČVUT v Dejvicích

Sdružení Kruh kromě Dne architektury pořádá i různé semináře a workshopy a momentálně se chystá představit českému publiku švýcarskou architekturu. "Připravujeme s Kruhem cyklus o švýcarské architektuře a to v úzké spolupráci s jednou z nejlepších vysokých škol věnujících se architektuře, se školou architektury na ETH v Curychu. Bude se jednat nejen o přednášky pro veřejnost, ale i o pracovní skupiny s vybranými zájemci (zastupitelé, památkáři, urbanisté atd.) nad problematikou, která by mohla pomoci českému prostředí ukázat cestu a zprostředkovat švýcarské know-how v tomto oboru. Přijede několik vynikajících architektů, teoretiků a historiků architektury, ale i lidí, věnujícím se technologiím. Součástí projektu by měl být i pětidenní workshop pro studenty ETH i vybraných českých studentů a exkurze za švýcarskou i českou architekturou, určenou ale pouze pro studenty, " nalákala Steinbachová.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR S MARCELOU STEINBACHOVOU

Kromě osvěty a popularizace se věnuje i architektuře jako takové, o realizaci sídla Společnosti Franze Kafky si můžete přečíst zde, o rekonstrukci kina Světozor zde, o bytu ve "Skleňáku" zde. A na čem se svou kanceláří Skupina pracuje nyní?  "Dokončujeme stavbu několika generačního domu v podhůří Alp ve Švýcarsku. Jedná se o dřevostavbu s přírodními materiály, tepelná izolace z konopí, hliněné cihly a omítky a to v úzké spolupráci s klientem. Tato zkušenost je zajímavá i stran porovnání s českým prostředím. Schvalovací proces projektu je ve Švýcarsku mnohem jednodušší a rychlejší než u nás, naše legislativa tedy má co dohánět. Šetří tak peníze, ale i trpělivost všech zúčastněných stran," pochválila si Steinbachová.

Architektura jako dobrodružství

Její cesta k architektuře nebyla přímá, nejdříve studovala humanitní vědy, chyběl ji však tvůrčí proces. "Rozhodovala jsem se mezi fotografií a architekturou. Zvolila jsem ten těžší obor a fotografii se věnuji jen pro zábavu. Architekturu jsem si vybrala také proto, že ovlivňuje kohokoliv z nás a je z tohoto úhlu pohledu velmi důležitým oborem a samozřejmě, navrhovat architekturu je dobrodružné, snažíme se s ostatními spřízněnými kolegy všechny návrhy přizpůsobit konkrétním požadavkům a místu při zachování originality řešení.Škoda, že nyní se většina budov staví na základě nejnižší nabídkové ceny a ne na základě kvality návrhu. I to se snažíme se Dnem architektury změnit," dodala na závěr Steinbachová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!