18. září 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Depo v Bubnech? To byl unikát. Praha přišla o unikátní industriální památku

Železniční depo Praha-Bubny. Kdysi to tady postavily Státní dráhy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční depo Praha-Bubny. Kdysi to tady postavily Státní dráhy... | foto: Michaela Brachtlová

PRAHA „Už jen svými rozměry 160×65m to byl unikát,“ říká o zbouraných budovách železničního depa Praha-Bubny milovník železnic Martin Kubík.

„Vešly se tam desítky železničních vozů, dílny léta sloužily i jako úkryt vládních salonních vozů, poté i vozů pro nostalgické vlaky a až do května 2013 se zde prováděly opravy vozů, to již v režii soukromé firmy. Budova chátrala, protože její osud byl asi padesát let nejistý.“

Podle něj Praha přišla o industriální památku, která nejen v hlavním městě, ale ani v celém Česku nemá obdoby. „V dílnách mohla být zřízena klidně impozantní koncertní síň nebo mohly dílny dál sloužit jako opravna historických vozů nebo jako železniční muzeum, které má své exponáty až v dalekém Chomutově,“ míní Kubík.

Náhradní díly nákladních vagónů táhnoucí se halou.
Nad pracovním stolem visely historické cedule, které připomínaly doby...

On sám je „veteránem“ mezi znalci dopravních prostředků. V sedmi letech, v říjnu 1972, stihl jet posledním pražským trolejbusem na Strahov. V květnu 1974 jel naposledy pravidelnou linkou č.18 v režii dvounápravových tramvají.

V pubertě tajně lezl do vozovny Hloubětín, vozovny Pankrác, výtopen Bubny či Vršovice. Kolikrát byl vyháněn závodní stráží, naposledy při boření dílen v Bubnech, kdy mu šlo při zásahu „stráže“ doslova o zdraví.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz