Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Český design opět uspěl v mezinárodní konkurenci. Firma mmcité získala ocenění za lavičku a stojan na kola

Minimalistický design stojanu Elk pracuje s tvaroslovím deformované elipsy foto: mmcité

Firma mmcité získala prestižní ocenění Good Design pro rok 2021 za svou lavičku Emau a stojan na kola Elk. Autory oceněných produktů jsou David Karásek, Viktor Šašinka a designérské duo Herrmann&Coufal.
  15:00

„Ocenění vítězové svými návrhy nastavují ty nejvyšší standardy ve svém oboru,“ komentoval s gratulací všem Christian Narkiewicz-Laine, kritik architektury a hlavní kurátor. Podle slov organizátorů je hlavní filozofií Good Design Awards oceňovat dopad, který má design na životy lidí a chápat, že design je nejen o vytvořeném předmětu, ale také o zážitku a o tom, jak nutí cítit, myslet a učit se.

Venkovní lavička s průběžným pásem dřevěných lamel spojujícím sedák a opěradlo do jednoho elegantního celku

Důkazem, že městský mobilář může být nejen funkční, ale také krásný, se snazila firma mmcité dokázat právě lavičkou (Emau) a stojanem na kola (Elk). 

Lavička Emau nahradila jednu z úplně prvních laviček mmcité – Divu. Venkovní lavička s průběžným pásem dřevěných lamel spojujícím sedák a opěradlo do jednoho elegantního celku, jenž zapůsobí ve všech typech veřejných prostor. Téměř neviditelnou se stává při proměně masivního dřeva v transparentní ocelové lamely. Esteticky odlehčená boční silueta našla inspiraci v brutalistické architektuře 60. let, která přiznává funkci při maximálním zachování estetiky. 

„K veřejnému prostoru se snažíme přistupovat s respektem ke kontextu,“ říká Karásek. „Vážíme si ocenění a pohledu odborníků, kteří dostatečně chápou, co je to design do veřejného prostoru. Není to tradiční nábytek. Nicméně my si klademe designovou laťku, jako by to nábytek byl. Nábytek, který musí vydržet tisíckrát víc než cokoliv, co máme doma. Spousta omezení v materiálu i v technologiích, odolnost proti nejrůznějším povětrnostním vlivům i vandalismu,“ uzavírá.

Good Design Awards

U zrodu tohoto slavného ocenění v roce 1950, stáli již v té době slavní designéři Eero Saarinen a manželská dvojice Charles a Ray Eamsovi. Dodnes zůstává nejstarším a celosvětově nejuznávanějším hodnocením kvalitního designu po celém světě, pořádané pod záštitou The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design ve spolupráci s European Centre for Architecture, Art, Design and Urban Studies. Počet uchazečů o tuto designérskou pochvalu neustále stoupá.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat