28. září 2016 7:30 Lidovky.cz > Relax > Design

Oceňovaný design není všechno. Lidé chtějí kola lehká jako pírko

Kola, na která bude jako v minulosti pořadník, budou mít na rámu jméno majitele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kola, na která bude jako v minulosti pořadník, budou mít na rámu jméno majitele. | foto: favorit.cz

Od dob největší slávy populárních Favoritů uplynula řada let. Dříve závodní kola jsou nyní univerzálnější a obsahují moderní technologie. To vše zabalené v retro designu, který získal několik ocenění.

Design kol ocenili tento rok umělci a designéři z celého světa na Red Dot Award 2016 a iF Design Award 2016. Opravdová revoluce však na kole není vidět na první pohled.

„Kola disponují bezúdržbovým řemenem pro naprosto tichou jízdu, elektronickou i mechanickou převodovkou, neviditelnými kabely, kotoučovými brzdami, zabudovaným automatickým osvětlením a dalšími vychytávkami,“ říká majitel a cyklistický nadšenec Richard Galovič. Jako strojní inženýr dokazuje Evropě, že technologiemi našláplé kolo může být i sexy.

Kola, na která bude jako v minulosti pořadník, budou mít na rámu jméno majitele. Přímo dovnitř kola je zabudováno přední a zadní osvětlení, které se automaticky přizpůsobuje okolním světelným podmínkám. Navíc na něm nikdy nepíchnete. Pneumatiky disponují ochranou proti defektu. Pokud by i přesto došlo k proražení pláště i duše, ve vnitřní vrstvě je nanesen speciální gel, který díru ihned zalepí.

„Z našeho pohledu není rozdíl mezi rekreačním, sportovním nebo závodním jezdcem. Naším cílem je nabízet kola, která majitelé nebudou muset neustále štelovat či upravovat. Všichni si zaslouží jen to nejlepší – dokonalá kola přinášející svým majitelům radost z každé jízdy,“ potvrzuje Galovič.

Lidovky.cz