Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design v prosinci? Rekordní Ostrava, módní Olomouc i ornamentální Brno

Design

  7:00
Prosinec je zajímavými akcemi tradičně nabitý, nezisková organizace CZECHDESIGN doporučuje třeba výlet za rekordní večerem Pecha Kucha do Ostravy, za módou a animací Olomouce nebo za ornamentem do Brna.

Obouruční ornamentální kreslení, in: Liberty Tadd, New Methods of Art Education, New York 1899, knihovna Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Co užitečného Vám můžeme v prosinci poradit? Například, kde koupit ozdobná vykrajovátka, jak si vyrobit adventní věnec či do jaké barvy vyladit Váš adventní stůl? Bohužel nás na tak zásadní rady neužije, takže Vám raději řekneme, kde se vizuálně vybít a kde se vytančit a vyskotačit, abyste si pak mohli pořádně užít svátky klidu a pokoje. CZECHDESIGN přináší svoje pravidelné měsíční tipy!

2 x MÍSTO

PRAHA: I Need Coffee

Při vaší procházce po Náplavce se nezapomeňte zastavit v nově otevřené kavárně I Need Coffee. Kromě výborné kávy vás tu u srdce zahřejí i další netradiční nápoje jako Norimberský vinný punč s mandlemi a rozinkami či griotka s kandovanými višněmi. Hlavně ale tento podnik připomínáme kvůli příjemnému interiéru. Jednoduše I Need Coffee je ideální místo pro nasávání vánoční atmosféry plnými doušky.

Kavárna I Need Coffee, Na Moráni 7, Praha 2

OLOMOUC: PAF

Hned zkraje prosince se v Olomouci koná 11. ročník festivalu animovaných filmů PAF. Akce se nebude týkat pouze filmu, ale dotkne se i současného umění, animace, urbanismu, nových médií a dokonce i net-artu, internetového umění.

PIF PAF sekce net art, 6.-9.12.2012 Olomouc
PIF PAF sekce animace urbanismu, 6.-9.12.2012 Olomouc,

PAF, 6.-9.12.2012 Olomouc

2 x TANEČEK

Holešovická tržnice

V Praze vznikne na šest večerů „pop-up“ klub v prostorech, které nejsou běžně přístupné. Hned na první večer je naplánovaná silent party, tedy večírek, kde si nasadíte sluchátka a podle nálady přepínáte kanály a tančíte na hudbu, co vás zrovna baví. Na stejném místě bude ještě 7. a 8.12. probíhat i Holešovice Fashion Market.

Holešovická tržnice, Silent Party

Ostrava

Pecha Kucha už určitě dobře znáte. Ovšem ta, co se bude konat 15. 12. 2012 v Ostravě, bude jistě stát za návštěvu. Vstup je zdarma a podle organizátorů půjde o třetí největší PCN na světě. Celý program se odehraje v multifunkční aule Gong a zúčastní se jí například Jiří Pelcl, Vladimír 518, Maxim Velčovský, Milan Cais, nebo Denisa Nová.

Přes patnáct set diváků může sledovat představení a skrze okenní otvor za scénou i spektakulární panorama fascinujícího industriálního areálu

1 x VÝSTAVA

BRNO: Ornament je revoluce

Nápaditá výstava v Brně představuje zdánlivě malé změny v tvorbě a přemýšlení o ornamentu, mezi léty 1880-1930, které později přinesly nové impulsy i pro celou uměleckou modernu. Narozdíl od vysokého výtvarného umění se dekorativní umění té doby snažilo o zjednodušení a následnou geometrizaci viděného. Ornamentalismus se tehdy inspiroval poznatky soudobé vědy a dekoratéři využívali pro tvorbu ornamentů například mikroskop, kaleidoskop, nebo fotografické předlohy. Na výstavu „Po stopách moderny. Tiché revoluce uvnitř ornamentu. Experimenty dekorativního umění v letech 1880–1930“ můžete vyrazit do Moravské galerie.

Ornament historického prostoru Uměleckoprůmyslového musea (arch. Georg Schoen, 1882) jako samostatný exponát. Digitálně animovaný průzkum lineárních konfigurací rozety navrhl a realizoval Komplot (Jan Záveský), 2012

Pokud by se k Vám náhodou nedopatřením nedonesly zprávy o dvou zásadních pražských akcích, připomínáme tedy i je. Doporučujeme se vypravit na designSUPERMARKET, který začal včera v paláci Archa, a na VŠUP Shop, který začíná 12. prosince. Zde vyberete takové dárky, až Vašim blízkým budou pod stromkem oči přecházet.

1 x MÓDA

Anna Cichá

Na prosinec jsme vybrali a vaší pozornosti doporučujeme návrhářku Annu Cichou, jejíž dosavadní tvorbu můžete vidět v Museu umění Olomouc. A s festivalem PIF PAF hned další důvod k návštěvě Olomouce. Doufáme, že Vás nově zviklá Annina kolekce, inspirovaná jejím dospíváním a subkulturními vlivy, zaujme.

Anna Cichá

Tipy od CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám vedení neziskovky Czechdesign připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna Czechdesign? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už devět let, provozuje galerii zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry - myslíme si, že se Czechdesignu tyto aktivity velmi daří a mohl by být i skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Sdružení CzechDesign

Autor: