Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Design vs. umění. Co mají společného a proč je neškatulkovat

Design

  7:00
Kde je ta hranice, kde se design stává art designem? A kdy se mění v umění? A co vztah užitého umění a umění? Je vůbec důležité si tyto otázky klást? A neměli bychom už přestat škatulkovat?

Přes práh foto: Tomáš Souček

V České republice se nejčastěji setkáváme s autorským designem - designéři si v drtivé většině produkty sami navrhují i tvoří, případně na jejich výrobě spolupracují. Často jde o podepsané limitované série, mnohdy s hlubokým příběhem a ačkoliv se stále polemizuje o dostupnosti či nedostupnosti, tento přístup nás baví. Pořídíme si design, užité umění, které můžeme nosit, můžeme z něho večeřet, nebo si na něm posedět. Tyto předměty však mnohdy výjimečně dobře a esteticky fungují i samy o sobě.

Přes práh

A právě na tento moment, kdy se z květináče stane dechberoucí objekt, který máme nutkání zamknout do vitríny a chlubit se sním přátelům, se zaměřuje výstava středočeského GASKu Přes práh, kterou připravila Darina Zavadilová s týmem festivalu designSUPERMARKET - o grafiku se postarali Jan Kloss s Matějem Činčerou, o instalaci Jakub Pollág a Václav Mlynář neboli deFORM.

Ten už v minulém roce dával tušit, že by byl rád více než jen festivalem, spíše jakousi platformou pro nastupující generaci českých designérů. Do Kutné hory přivezl díla, která stírají rozdíly mezi obory a s lehkostí je překračují. Nastassia Aleinikava, Michal Bačák, Ondřej Batoušek, Tomáš Bém, Jakub Berdych, Anna Bornová, Lenka Damová,
 deFORM, Kristina Hrabětová, Veronika Jiroušková, Jakub Kabát, Yveta Kroupová, Tomáš Kubačka, Maestrokatastrof, OKOLO, Eva Pelechová, Kristýna Pojerová, Julie Šišková, Klára Šumová, Michaela Tomišková, Gabriel Vach, Pavla Vachunová, Maxim Velčovský a Barbora Veselá ukazují, že i zdánlivě obyčejné věci mohou být něčím víc, nečím, co nakračuje "přes práh" umění..

Jak jsou na tom za hranicemi ČR

Českou scénu zde můžete navíc porovnat s tou německou, paralelně s výstavou Přes práh tu totiž vystavují i německý projekt Come In, který se na škatulky design a umění dívá z druhé strany, tedy jak se design objevuje v umění.

Je velmi příjemné, že výstava nedělá tlusté dělící čáry, nevytahuje se znalostmi pojmů a vlastně ani nehledá odpovědi. Nabízí pouze pohled od současného interiéru, ve kterém se díky mladým designérům může objevit nečekaná krása.

Otevřeno je do 1. prosince každý den kromě pondělí. Více informací naleznete ZDE.

Dialog mezi uměním a designem se objevuje i na právě probíhající výstavě Et Cetera v Italském kulturním institutu v Praze, kterou můžete shlédnout do 30.9. 2013, poté vycestuje do Říma. Hlavní roli zde hrají současní výtvarní umělci do 40 let a fanoušci designu se mohou těšit například na objekty Jakuba Nepraše. Více informací na www.eleutheria.cz

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...