Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Designblok nevzdáme, říká organizátorka. Používat se budou časové vstupenky

Designerii, konceptuálně zpracované srdce Designbloku, i hlavní výstavu Vášeň... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designerii, konceptuálně zpracované srdce Designbloku, i hlavní výstavu Vášeň... | foto: Designblok

PRAHA Rozdělení na sektory a časově omezené vstupenky budou provázet letošní festival designu Designblok. Od 7. do 11. října se bude konat v nově hojně využívaném prostoru bývalého kláštera sv. Gabriela, pro který pořadatelé používají název Gabriel Loci.

Stejně jako mnoho dalších letošních akcí poznamenaných pandemií koronaviru bude i Designblok akcentovat zejména tvorbu českých výrobců a designérů. Novinářům to řekli pořadatelé. Akce se zúčastní 263 vystavovatelů.

„Rozhodli jsme se letošní ročník nevzdat, protože si myslíme, že český design si zaslouží podporu,“ řekla ředitelka Designbloku Jana Zielinski. Připomněla, že síla a schopnosti českých tvůrců a výrobců se prokázala v době jarní krize, kdy mnozí šili roušky, vyvíjeli či vyráběli ochranné štíty nebo nábytek, který by lidem umožnil dodržovat bezpečné vzdálenosti.

Osobní vášně. Designblok představil vizuál letošního ročníku

Tématem letošního ročníku festivalu je vášeň, která se podle ředitelky zdánlivě nemusí shodovat se sakrálním prostorem, kde se koná. Pořadatelé podle ní ale vášeň chápou jako vášeň pro kvalitní design, tvorbu vykonávanou s nasazením a zaujetím pro věc. Centrum přehlídky, které se nazývá Designerie a vždy je k jejímu pojetí vyzván některý designér, letos navrhl Jan Plecháč. Designérie bude umístěna v ambitu prostoru Gabriel Loci, kde dříve obyvatelé kláštera měli rajskou zahradu.

„Zeleň se tam na pár dní navrátí. Vznikne pop-up ráj a v kontrastu s tímto rajským požitkem je architektura vystavěná z 222 štaflí, z předmětu velmi obyčejného, avšak nikoli přízemního, který návštěvníkům umožní nadhled. Nadhled je to, co naše společnost obecně velmi potřebuje. Mottem letošní Designerie je: nevyrábět a nevyhazovat. Půjčit si, hrát si a pak zase vrátit,“ popsal svůj záměr Plecháč.

VStupenky

Platnost vstupenky je omezena na dvě hodiny na jeden sektor. Vstupenka do každého sektoru bude stát 150 korun. Lidé budou muset mít roušky a k dispozici jim bude dezinfekce. Po skončení festivalu ho bude možné do 30. října navštívit ještě virtuálně.

Designblok bude kvůli dodržení bezpečnosti návštěvníků jiný než dříve. Prostor Gabriel Loci je rozčleněn do několika sektorů s oddělenými vstupy a východy, z nichž některé jsou placené a jiné zdarma. Počet lidí, kteří budou najednou v jednom místě, bude limitován. Vystavující budou do placených sektorů rozděleni tak, aby v každém byli výrobci i designéři, móda i šperk. Zdarma přístupný bude Art House v blízkém Musaionu a dvě scény s doprovodným programem.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!