Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Sláva Ukrajině. Designblok vzdá hold ukrajinskému designu a podpoří tvůrce zasažené válečným konfliktem

Sláva Ukrajině/ FAINA Kumanec set foto: Designblok

Speciální výstava Sláva Ukrajině!, která proběhne v rámci Designbloku, uctí práci ukrajinských designérů a značek, které pokračují v tvorbě navzdory probíhající válce, a nabídne jim platformu k mezinárodní prezentaci.
  17:00

Pod společným heslem Sláva Ukrajině! se na letošním Designbloku představí sedm progresivních ukrajinských designérů a studií. V Gabriel Loci se pod kurátorským výběrem studia IHOR, jehož spoluzakladatelem je český designér s ukrajinskými kořeny Ihor Sabadosh, setkají značky Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov.

Všechny zmíněné spojuje originální přístup k tvorbě, silné hodnotové ukotvení vůči tradicím, řemeslům a environmentálně odpovědné produkci i neutuchající odvaha pokračovat v práci navzdory složité životní situaci. Tvůrci se představí ve společné instalaci v druhém patře Openstudia Gabriel Loci, prostorách č. 201A a 201D.

Sláva Ukrajině/ Sergey Zhernov

„Projekt Sláva Ukrajině! jsme připravili po důkladné rozvaze, jak nejlépe pomoci ukrajinským designérům postižených válečným konfliktem, který rozpoutalo Rusko před více než půl rokem. Ve spolupráci se studiem IHOR jsme na Designblok pozvali sedm designérských studií a značek a poskytli jim samostatný prostor k prezentaci. Díky tomu mohou zaujmout média, světové galeristy, kurátory a výrobce, kteří se na festival chystají, a posunout se tak v kariéře dále. Těší nás, že také díky spolupráci našich partnerů, můžeme ukrajinské designéry podpořit i finančně – každému z vystavujících věnujeme 600 eur na náklady spojené s příjezdem a instalací. Věříme, že pomoc konkrétním tvůrcům, které se nám ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze – doufejme – podaří dostat osobně do Prahy, je nejefektivnějším způsobem, jak můžeme přispět k ochraně a zachování současné ukrajinské tvorby,“ popisuje motivaci za projektem Sláva Ukrajině! ředitelka festivalu Designblok, Jana Zielinski.

Nad ukrajinskou expozicí v rámci 24. ročníku Designbloku přebralo záštitu Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

„Heslo ‚Sláva Ukrajině!‘ postupně nabylo rázu národní značky Ukrajiny. Symbolizuje ukrajinskou odvahu, svobodu, kreativitu a nespoutanou energii, která je zřejmá na první pohled, ať už hovoříme o ukrajinském ozbrojeném boji s ruskými okupanty nebo o kultuře. Po heslu ‚Sláva Ukrajině!‘ sáhneme pokaždé, když jsme v ohrožení, a proto vidím velkou symbolickou hodnotu v tom, že se ukrajinská expozice na letošním Designbloku bude jmenovat právě takto. Ukrajinské užité umění je ohroženo ruskou agresí, ale jeho tvůrci neztrácí svou energii a svobodu, kterou dokážou uchvátit svět. Jde o první ucelenou ukrajinskou expozici na největším středoevropském festivalu designu, která se, doufám, stane začátkem nové tradice prezentace ukrajinských designérů v České republice,“ poznamenal Chargé d’affaires velvyslanectví Ukrajiny v Praze Vitalij Usatyj.

Autor: