Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Designéři roku: Chtěli jsme být zmrzlinářem a popelářem

USA

  16:01
PRAHA - Jako malí chtěli být zmrzlinářem a popelářem. Naštěstí jim ale došlo, že mají cit pro design a dnes jsou šperky Zdeňka Vacka a Daniela Pošty horkým zbožím. Nosí je zpěvačka skupiny Toxique i letošní držitelka ceny Thálie Helena Dvořáková a po úspěšné výstavě v Mnichově je čeká expanze i do USA a Asie. A vymyšlenou už mají i kolekci pro pány. Jaké mají další plány a co si myslí o stylu Čechů?

Zdeněk Vacek a Daniel Pošta s medailemi pro designéry roku. foto: ČTK

Uvažování designéra, cit pro materiál i četné zahraniční zkušenosti Daniela Pošty doplňují tvůrčí potenciál a řemeslné dovednosti Zdeňka Vacka. Jejich spolupráce, při které je těžké určit kde začíná a končí podíl jednoho autora, vyústila ve zrození značky Zorya, za kterou designéři právem získali ocenění Grand Designér roku.

PŘEČTĚTE SI ON-LINE ROZHOVOR:

Zorya slovanská bohyně

“Všichni návrháři hledají svou vysněnou postavu, pro kterou navrhují. Má být silná, elegantní a zároveň křehká. My jsme svou ideální bytost našli v Zorye, slovanské bohyni, která se dokáže měnit z večernice v jitřenku, ze stařenky v dívku a zase zpět. Nemá konkrétní proporce, věk či barvu vlasů. Má však božskou osobitost, kterou podtrhují naše šperky,“ osvětlili designéři název značky v on-line rozhovoru.

Kolekce Virus vystavená na Designbloku

Svou opěvovanou kolekci Virus letos dovezli do Mnichova na jednu z největších evropských šperkařských akcí Inhorgenta, což se jim vyplatilo, milovníky designového šperku uchvátila i tam. “Sami jsme byli překvapeni, jak skvělou odezvou ze strany galeristů a sběratelů jsme dostali. Během následujích měsíců by se měla kolekce Virus objevit v New Yorku, Chicagu, Santa Fe, Moskvě a Hong Kongu. Doufáme, že tam bude mít úspěch”.

Zdeněk Vacek (vlevo) a Daniel Pošta

V Čechách si zájemci mohou šperky Zorya koupit například v obchodě Simple, ve studiu designérů na Letné nebo na akcí typu DesignSuperMarket. Pošta s Vackem by se však nebránili ani nyní tak populární spolupráci designového studia s velkým obchodním řetězcem. “Bylo by úžasné, kdyby nás některý sériový výrobce vyzval ke spolupráci. Určitě se nebráníme zajímavým projektům a novým impulsům ke kreativitě.” Zatím došlo ke spolupráci s módní návrhářkou Denisou Novou, která na základě kolekce Virus vytvořila sérii Dekonstrukce Virem a v již zmíněném Simple Concept Store je k mání i limitovaná edice lila provazových šperků k šatům Liběny Rochové. 

Kolekce Virus vystavená na Designbloku

Designéři hlavně kvůli poptávce tvoří spíše dámské šperky, nicméně v hlavě už mají nápady i na pánskou kolekci. “Bohužel máme více nápadů než času na jejich ralizaci,” dodávají smutně.

KDO JSOU

Zdeněk Vacek na sebe poprvé upozornil na Designbloku v roce 2005, když za kolekci Nympha získal titul Talent roku. Jeho šperky jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a byly vybrány jako oficiální dárkový předmět Českého pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji. Vystavoval na řadě veletrhů a mezinárodních výstav (například Tendence ve Frankfurtu, iSaloni v Miláně, DMY v Berlíně). Daniel Pošta studoval v ateliéru Jiřího Pelcla na VŠUP, v loňském roce reprezentoval Českou republiku na Vienna Design Week. Jeho solitérní objekty byly vystaveny například v Budapešti, Amsterodamu či Berlíně a je rovněž držitelem mnoha ocenění (například nejlepší prezentace na Designbloku v roce 2005, 1.místo za návrh pořadače v soutěži pořádanou firmou Vitra).

Jsou vůbec Češi dostatečně odvážní a připravení na designový šperk? Vacek s Poštou jsou pozitivní. “Lokální styl se hodně rychle mění a Češi nejsou zdaleka tak černo-bílí, jak se všeobecně předpokládá. Hodně mladých lidí má zkušenosti se životem ze zahraničí a je ovlivněno trendy a stylem z celého světa. Za poslední léta se český vkus hodně zlepšil a všeobecně už snad klademe větší důraz na věci, kterými se obklopujeme,” tvrdí.

Zorya není jen šperk

A plány do budoucna? “Do dalších kolekcí bychom chtěli zahrnout i sklo, porcelán a další bytové doplňky. Přesahy do jiných oborů nás ohromně baví a momentálně pracujeme na designu několika zajímavých produktů,” tajemně mlží Vacek s Poštou. Rozhodně však designéři nelení, v těchto dnech vedli například workshop na VŠUP v ateliéru Petra Babáka na téma trendy. Více informací a podrobností vám přineseme v následujících dnech.

Celý on-line rozhovor čtěte zde

Autor: