Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
3. června 2016 7:41 Lidovky.cz > Relax > Design

Designérka Koldová: V Čechách jsme trochu zabrždění ve vnímání estetiky

Designérka Lucie Koldová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designérka Lucie Koldová | foto: archiv Luci eKoldové

Designérka Lucie Koldová navrhuje nábytek, světla a nejnověji i šperky. Za svou práci dostala již několik ocenění a uspěla i v zahraničí. Pracovala dlouhodobě ve Francii. V rozhovoru pro server Lidovky.cz mimo jiné popisuje, jak vnímá rozdíly mezi bydlením Francouzů a u nás.

Lidovky.cz: Během své dosavadní kariéry jste pracovala i ve studiu renomovaného designéra Arika Levyho. Co vám tato práce dala?

Práce ve Francii mi dala rozhled, zajímavé kontakty a zkušenosti, které bych v Čechách nikdy nezískala. Dala mi také zpětnou vazbu na mé představy o práci designéra. Zároveň jsem měla před očima vyzrálého designéra, byla jsem schopná nahlédnout do toho, co všechno obnáší být designérem na vrcholu. Mohla jsem si ujasnit alespoň na začátek, čemu bych se chtěla věnovat a zda jsem ochotná tomu něco obětovat.

Lidovky.cz: Styl, šarm i přístup k prostoru bývají jistým synonymem pro Francii. Jak vy vnímáte přístup k domovu či interiéru a designu u Čechů a Francouzů?

V Čechách jsme trochu zabrzdění ve vnímání estetiky v širším měřítku, doma i ve veřejném prostoru. Ve Francii jsem měla možnost nahlédnout do kreativních interiérů v centru Paříže, do vkusně zařízené venkovské vily a všude to dýchalo zajímavým espritem, mícháním stylových vintage prvků s ikonickými kousky nábytku, dohromady s obrazy nebo prostě plechovými starými doplňky. Mně osobně přijde, že to mají v krvi. Francouzi umí dobře kombinovat a nikdy to nevypadá studeně.

V jejich interiéru cítíte ducha. Obecně bydlení u nás má jiný charakter než ve Francii, ale je to dáno historicky.

Designérka Lucie Koldová naposledy navrhovala kolekci šperků Mooyyy.
Designérka Lucie Koldová naposledy navrhovala kolekci šperků Mooyyy.

Lidovky.cz: Doposud jste pracovala především se sklem, navrhovala jste bytové doplňky. Pro značku Mooyyy jste navrhla šperky. Co vás k tomu přivedlo?

Ke spolupráci na kolekci šperků jsem se dostala přes dobré lidi. Nadchl mě jejich záměr a dali mi volnou ruku, abych pojala kolekci po svém. To se mi líbilo. Inspirovala jsem se volně meditací a jógou, s tím já ráda koketuji.

Lidovky.cz: Co je na navrhování šperků nejtěžší?

Pro mě je šperk stejná výzva jako každý nový projekt. Pro mě jako pro designéra je důležitý materiál, který do jisté míry determinuje povahu věci. Šperk musí být dokonalý z každého pohledu, zdobí lidské tělo, přirůstá k majiteli. Musí být perfektní. Materiál, povrch, detaily, zapínání musí být v rovnováze. Koncept, poselství... V tom je šperk náročný. Záleží na každém detailu.

Lidovky.cz: Jaké šperky vy sama nejraději nosíte?

Já osobně dávám přednost prstenům a náramkům. Ty mě vyjadřují nejlépe.

Lidovky.cz: Často pracujete se sklem, nejnovějšími technologiemi, ale šperky využívají i přírodní materiály, jako třeba Rudraksha. Jak vy se stavíte k přírodním materiálům v interiérech a bytových doplňcích?

Rudraksha je pro mě určitý symbol, který má pro skupinu lidí, kteří meditují, svůj význam. Já se k ní stavím neutrálně, nic mi neříká. Patří do jiné kultury.

Co se týká interiéru, mám ráda dřevo a mramor, ten působí sice chladně, ale má svou krásnou svéráznou strukturu a nadčasový charakter. Líbí se mi, jak s ní pracuje Italská architektura. Postupně se propracovávám k různým materiálům a těší mě to, v tom je moje práce krásná. Sklo mě ale bude fascinovat nadále.

Designérka Lucie Koldová naposledy navrhovala kolekci šperků Mooyyy.

Designérka Lucie Koldová naposledy navrhovala kolekci šperků Mooyyy.

Lidovky.cz: Co je podle vás dobrý design, nebo jak poznáte, že té věci nic „nechybí“?

Kdy věci nic nechybí? Když je vše v rovnováze...Já to cítím tak, že když se na věc podívám a zaujme mě, má v sobě něco, co se mnou rezonuje. Pak je jedno, zda je to “dobrý design” nebo ne, ale prostě má pro mě nějakou hodnotu. Někdy stačí, když vám nějaká věc přijde krásná či inspirativní a chcete být v její blízkosti....protože třeba něco vyzařuje.

Lidovky.cz: Na čem aktuálně pracujete?

Teď pracuji na skleněných doplňcích pro firmu Brokis. Vyvíjíme zároveň další kolekci světel, která bude představena na podzim.

tohTomáš Holý
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!