31. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Déšť design nezastaví! Czechdesign doporučuje grafické dílny i jídlo

Nádvoří Moravské galerie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádvoří Moravské galerie | foto: www.moravska-galerie.cz

I když je červen měsícem letního slunovratu, pěkné počasí stále nepřichází, proto vás v červnu nabádáme k návštěvě míst, kde je kvalita prioritou a na tvář se vám tu vtiskne zářivý úsměv, které nám počasí zatím nevykouzlil. Další z pravidelné měsíční rubriky pozvánky za designem, které přináší CZECHDESIGN.

4 x POZVÁNKA


1 x Mladý obal

Soutěž, jejíž název předpovídá orientaci na mladé talenty, kterým dává šanci k objevení, není ve zdejších vodách nutno dlouze představovat. Ti z vás, kteří nestihli slavnostní vyhlášení vítězů v Bio Oku, nemusí zoufat. Od 4. června do 19. července totiž mohou navštívit výstavu nejlepších prací v Galerii/CZD jejíž instalaci, která se nese v duchu letošního tématu, připravilo studio deFORM. V rámci Pražské muzejní noci 8. června bude také Galerie/CZD a spolu s ní i výstava Mladého obalu, otevřena široké veřejnosti. Během večera se odehraje grafická dílna pro velké i malé, během níž si návštěvníci budou moci vytvořit a odnést tašku s vlastním grafickým potiskem. Proběhne také diskuze s výherci soutěže Mladý obal.

Plakát k soutěži Mladý obal, vyhlášení vítězů proběhne 31. 5. 2013

Plakát k soutěži Mladý obal, vyhlášení vítězů proběhne 31. 5. 2013


1 x Otevření nádvoří Moravské galerie v Brně

Pro ty, kdo se budou v červnu, ale i následujících měsících, pohybovat v moravské metropoli, nabízí Moravská galerie návštěvu nádvoří Místodržitelského paláce v rámci unikátního projektu zabydleného prostoru pro každého. Nově instalované architektonické prvky navržené ateliérem CHYBIK+KRISTOF Associated Architects umístěné na nádvoří vám poskytnou možnost odpočinku, občerstvení, hraní, četby, lelkování, setkávání s přáteli i kreativní činnosti. Akce Otevřeno trvá od 18. 5. do 29. 9. 2013 a po dobu jejího trvání je volný vstup do stálé expozice. Nenechte si ujít tuto možnost!

Nádvoří Moravské galerie

Nádvoří Moravské galerie


2 x art semestr

Výstava klauzurních prací studentů VŠUP, které vznikly během letního semestru akademického roku 2012/2013. Po vernisáži, která proběhne 12. června v 18 hodin, vám dveře zůstanou otevřeny až do 17. června, vždy mezi 10. a 18. hodinou. Pokud nebudete mít možnost sem zavítat osobně, sledujte náš facebook - www.facebook.com/CZECHDESIGN.CZ, kam umístíme fotoreportáž z každého ateliéru.

Ilustrační foto - budova VŠUP

Ilustrační foto - budova VŠUP

Klauzurní práce představují také ateliéry designu na Fakultě architektury na pražské ČVUT. Prohlédnout si je můžete do 10. 6. i jejich fotky najdete u nás na facebooku CZECHDESIGN.

Výstava klauzur na ČVUT

Výstava klauzur na ČVUT


1x ULM VE ZLÍNĚ

„Vysoká škola designu (Hochschule für Gestaltung), fungující v německém Ulmu v letech 1953–1968, byla jednou z nejvýznamnějších designérských škol na světě.“ Výstavu výrobků, které vznikly ve spolupráci s průmyslem a fotografie dalších prací školy představuje výstava Ulmský model | Metoda a design v Budově 14. zlínského továrního areálu do 21. července 2013.

Hans Gugelot, Dieter Rams, Compact appliance SK 4, 1956, Copyright Ulm Museum, HfG Archive.

Hans Gugelot, Dieter Rams, Compact appliance SK 4, 1956, Copyright Ulm Museum, HfG Archive.


2x DOBRÉ JÍDLO


La Cave d´Adrien

Nově otevřená prodejna v Americké ulici na Vinohradech disponuje nejen elegantně zařízeným interiérem, ale především výběrem kvalitních francouzských vín i delikates za rozumnou cenu. V případě, že vás přepadne nečekaná návštěva, jistě potěší dlouhá otevírací doba. Ale jistě nejen tehdy.

Interiér prodejny

Interiér prodejny


Moje Kredenc

Pokud máte mlsný jazýček nebo jednoduše dáváte přednost skutečné kvalitě, jistě budete rádi i za nově otevřenou prodejnu v Bělohorské ulici na Břevnově Moje Kredenc, která je na rozdíl od poboček ve Vodičkově ulici a na Floře spojena s pekárnou a cukrárnou.

Interiér prodejny

Interiér prodejny


1x OBJEV MĚSÍCE

The Rodina

Toto neotřelé duo grafických designérů (Tereza Rullerová a Vít Musil) pomyslně uzavírá kruh červnových tipů, jelikož z jejich dílny pochází jak propagační materiál k akci Otevřeno v Moravské galerii v Brně, tak obálky knih nakladatelství MOX NOX, které se zaměřuje především na vydávání publikací o architektuře a urbanismu, které ve světě patří mezi základní prameny vzdělání a inspirace v tomto oboru. (Naposledy zaktualizovali a doplnili vydání knihy Smrt a život amerických velkoměst. Tato obsáhlá kniha představující nejznámější a nejvýznamnější dílo Jane Jacobs ve své době způsobila doslova převrat v plánování měst a přístupu k urbanismu a dodnes patří k základní literatuře věnované tomuto tématu). Nicméně stejně jako architektura sama, i tituly nakladatelství MOX NOX se vyznačují přesahem do řady dalších oblastí a tak slouží nejen odborníkům a zájemcům o tento obor, ale i čtenářům z řad široké veřejnosti. The Rodina o sobě tvrdí, že miluje kombinaci postmoderních a postkonceptuálních žánrů, ale nejen to. Patří také mezi špičky českého VJingu, v rámci kterého spolupracovali např. s  kapelou MIDI LIDI nebo Monikou Načevou.

Tereza Rullerová a Vít Musil

Tereza Rullerová a Vít Musil

TIPY NEZISKOVKY CZECHDESIGN

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz.

Czechdesign

Czechdesign

CZECHDESIGN, terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz