4. března 2015 6:25 Lidovky.cz > Relax > Design

Do Síně slávy českého designu bude uveden grafik Jan Solpera

Do Síně slávy českého designu bude za své celoživotní dílo uveden významný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Síně slávy českého designu bude za své celoživotní dílo uveden významný... | foto: ČTK

Do Síně slávy českého designu bude za své celoživotní dílo uveden významný grafický designér, typograf a pedagog Jan Solpera. Ocenění udělované v rámci cen Czech Grand Design dostane 14. března ve Stavovském divadle při vyhlašování vítězů letošního ročníku. Za pořadatele o tom informovala Barbora Švehlová. Jan Solpera se věnuje především designu písem, knižní a propagační grafice.

Uvedením do Síně slávy se Solpera připojí k dalším osobnostem českého designu a módy jako je Zdena Bauerová, Libuše Niklová, René Roubíček, Zdeněk Ziegler a Jak Kaplický.

Ceny Czech Grand Design budou na galavečeru 14. března vyhlašovat vítěze 11 kategorií, a to Designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Výrobce roku, Obchod roku, Objev roku, Síň slávy a Grand Designér roku. Udělena bude i Cena veřejnosti, přímý přenos uvede ČT art.

Jan Solpera se narodil v roce 1939. Vystudoval pražskou UMPRUM, kde byl žákem Františka Muziky, a po několika letech se na ní vrátil v roli pedagoga. Od roku 1973 vedl po 30 let ateliér knižní grafiky a písma. S dílem Jana Solpery je možné se často setkat i v běžném životě - jedno z jeho písem nesou například české bankovky, přebaly známých knih, plakáty a další materiály.

Solpera je také autorem klasifikace tiskových písem a z řady jeho studentů se stali významní a respektovaní grafičtí designéři. „Pan Solpera mě dokázal přesvědčit, že písmo je živé a že ho stačí jen tak nějak vyklepat z papíru. Nebál se mi otevřít dvířka pro něho jistě k mnohdy těžko pochopitelným experimentům a dokázal se přirozeně nadchnout pro cesty, kterými by se sám asi nikdy nevydal,“ říká grafický designér Petr Babák, zakladatel studia Laboratoř, který se stal Grand designérem roku 2009.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!