14. března 2017 15:38 Lidovky.cz > Relax > Design

Do Síně slávy českého designu letos vstoupí Rostislav Vaněk

Rostislav Vaněk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rostislav Vaněk | foto: Lidovky.cz

PRAHA Do Síně slávy českého designu letos vstoupí grafický designér, typograf a akademický malíř Rostislav Vaněk.

Ocenění za celoživotní přínos v oboru převezme při slavnostním předávání cen pro nejlepší designéry, návrháře, výrobce či prodejce designu Czech Grand Design, které se uskuteční 21. března v pražském Stavovském divadle. Za organizátory to dnes sdělila Bára Švehlová.

Rostislav Vaněk je autorem knižní i časopisecké grafické tvorby, plakátů i nových písem. Patří k lidem, kteří v zemi formovali grafický design a vizuální komunikaci jako disciplínu. V roce 1974 stál u zrodu sdružení Typo&, které v době normalizace udržovalo tuzemskými a zahraničními výstavami povědomí o významu grafického designu, později inicioval založení mezigeneračního TypoDesignClubu a v posledních ročnících působil jako předseda Mezinárodního bienále grafického designu v Brně.

Do širšího povědomí se v 80. letech zapsal jako autor informačního systému pražského metra, po revoluci jako tvůrce prvních vizuální identity například Českých aerolinií či zasedání Mezinárodního měnového fondu. V roce 2008 Rostislav Vaněk založil studio Signature Type Foundry, které pod jeho vedením vytvořilo řadu moderních písem.

Rostislav Vaněk

„Práce Rostislava Vaňka se vyznačují rozeznatelným grafickým rukopisem, systémovým komplexním pojetím, optickým perfekcionismem a čistotou v pozoruhodné plakátové tvorbě, logotypech nebo knižním designu,“ uvedla předsedkyně poroty Grafický designér roku Cen Czech Grand Design Iva Klobloch.

Vaněk se připojí k osobnostem jako je Bořek Šípek, Jan Solpera, Zdeňka Bauerová, Jan Kaplický nebo Zdeněk Ziegler, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG/PROCESNÍ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz