13. srpna 2012 12:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Do záchrany zchátralých lázní Kyselka se pouští i umělci a studenti

Kolonáda v kopci u Ottova pramene je jednou z mála památných budov v Kyselce, které se na zimu dočkaly nové „střechy“. Peníze na nepřehlédnutelný zelený a modrý igelit poskytl soukromým vlastníkům stát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolonáda v kopci u Ottova pramene je jednou z mála památných budov v Kyselce, které se na zimu dočkaly nové „střechy“. Peníze na nepřehlédnutelný zelený a modrý igelit poskytl soukromým vlastníkům stát. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Památkáři o chátrající lázně Kyselka na Karlovarsku bojují už více než rok, teď jim přišli na pomoc i studenti a umělci. Dnes odpoledne se před sídlem společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) v Praze odehraje první z plánovaných happeningů a zároveň bude zveřejněn videospot, v němž skupina osobností vyzývá vlastníka, aby chátrající objekty opravil.


Na zchátralé památky v západočeské Kyselce upozorňovaly v Praze fotografie na třech tramvajích. Městský soud v Praze po stížnosti KMV 30. července rozhodl, že na tramvajích nesmějí být. Rozhodnutí soudu se týká pouze kampaně na dopravních prostředcích. KMV požadovaly, aby Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR zastavila šíření kampaně i na webu či elektronickou poštou; to ale soud zamítl.


Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty v Kyselce dostala firma na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu; krajský úřad ji potvrdil, firma se chce bránit soudně.

KMV se brání

KMV uvádějí, že vlastní pouze menší části budov, a za ostatní nenesou žádnou odpovědnost a jejich podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv. Firma letos oznámila, že chce rekonstruovat dvě budovy, které jí patří. Podle asociace ale KMV a firmy, s nimiž je personálně propojená, vlastní prakticky všechny budovy a pozemky v bývalých lázních, a jsou tak odpovědné i za jejich devastaci.

Petici za záchranu lázní můžete podepsat zde.

Situaci sledujeme a během odpoledne vám přineseme aktuální informace.


ČTK, Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.