Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dokonale hladká kuchyně. Černá, bílá a dost

Design

  14:49
Jednolitý elegantní designový monolit se skrytými inteligentními spotřebiči, které pracují skoro samy. Tak vypadá kuchyně podle posledních trendů. Paradoxem doby je, že do ní často nejvíce investují ti, kteří sami nevaří.

Barevný i tvarový minimalismus. Designér Karim Rashid spotřebičům pro firmu Gorenje nechal jediný barevně výrazný prvek: svítící pruh foto: Shutterstock

Když ve světě designu zazní jméno Karim Rashid, každému se vybaví bohaté organické tvary a psychedelicky barevné interiéry, které kombinují uvolněnou atmosféru 60. a 70. let i futurismus kosmických lodí.

A když už i Rashid navrhuje jednoduché hladké spotřebiče s jediným barevným prvkem, znamená to, že se v oblasti kuchyní opravdu něco děje.

Schovat všechno, co jen lze

Tato nová jednoduchost jde ale jiným směrem než studené a odtažité kuchyně z přelomu tisíciletí, které připomínaly chemickou laboratoř. Pod střídmým dekorem se skrývá důmyslné vybavení a rafinované detaily. Ideální moderní kuchyně by měla být dokonale hladká a s vlastní "inteligencí", tedy co nejméně náročná na údržbu.

"Trendem je schovat všechno, co jde, a udělat z linky v podstatě jednolitou hmotu podtrženou tu a tam designovým prvkem, svítidlem nebo malými spotřebiči," vysvětluje Lucie Knížetová, návrhářka kuchyní a interiérů. "Výborně se k tomu hodí různé příčky a podhledy, do nichž je možné vestavět skříňky a spotřebiče a schovat všechny rozvody."

Designový monolit kuchyně v současném trendu nedoplňují ani obrazy nebo jiné dekorační prvky. Roli obrazu hrají samotné struktury materiálů a ostré hrany.

Hladká a bez úchytů. Jako doplňky slouží jen věci běžně používané k vaření, roli obrazů převzaly struktury materiálů

Hladkou pracovní desku s precizně zapuštěnou varnou zónou a nerezovým dřezem s ostrými rohy narušuje jen stejně ostře řezná vodovodní baterie. Kontrast k celé kuchyni často tvoří další novinka – válcové digestoře, které mají podle Knížetové ideální tvar.

"Dokážou odsát všechny kuchyňské pachy a zároveň neubírají prostor jako digestoře s velkou spodní kazetou. Nehledě na to, že se o ně při naklánění nad sporák nemůžete praštit do hlavy."

Zjednodušení se týká i barev a v kuchyni jde až na dřeň. Nechává jen černou a bílou, případně odstíny šedé v barvě betonu. Vůdčí designéři zavrhli i teplé odstíny dřeva, včetně donedávna módní třešně, a soustředí se na chladné tóny, černě mořený a přírodní dub nebo exotickou dřevinu wenge.

Inteligentní spotřebiče, které nejsou vidět

"Paradoxem dnešní doby je, že do kuchyní nejvíc investují lidé, kteří vlastně nevaří a vařit ani neumějí," vysvětluje Lucie Knížetová. "Singles, tedy převážně singles muži ve středních letech, jsou ochotní za kuchyň dát klidně přes půl milionu." Největší podíl z této částky většinou padne na spotřebiče. A za investované peníze už nejenom svobodní muži chtějí technologie, které umějí víc než ohřát pizzu.

Dokonalým příkladem takového spotřebiče jsou inteligentní trouby Miele nebo Whirlpool. Přístroje se zabudovanými programy, které vyžadují v podstatě jen zadání informace o druhu potraviny a jejím stavu, tedy jestli je mražená, nebo čerstvá. Všechno ostatní už vymyslí samy.

Hladká a bez úchytů. Jako doplňky slouží jen věci běžně používané k vaření, roli obrazů převzaly struktury materiálů

Samy si potravinu zváží, nabídnou další postup včetně receptu a nekuchaře upozorní, kdy je třeba pekáč obrátit nebo přidat další suroviny. Na závěr se samy vyčistí a při tom všem spotřebují jen minimum energie.

Na podobném principu pracují také myčky, která samy nastaví program i dávku mycího prostředku. Takové spotřebiče ovšem stojí dvakrát až třikrát víc než běžné výrobky. "Zatím nesplněným snem jsou spotřebiče, které nebudou v kuchyni vidět vůbec – prostě dokonale splynou s okolním prostředím," popisuje Lucie Knížetová.

Tak jako dnes už běžně výrobci kuchyňských linek počítají s vestavnými myčkami a lednicemi, které jsou skryté za dvířky stejného designu jako celá linka, mohly by být časem podobně zabudované i trouby a mikrovlnky. "To by ovšem museli buď výrobci spotřebičů dělat menší trouby, nebo výrobci kuchyní větší skříňky," stěžuje si Knížková.

Do "neviditelné" kategorie patří i spotřebiče Karima Rashida navržené pro firmu Gorenje. Všimnete si vlastně jen elektronického displeje a svislého pruhu LED osvětlení, který umí měnit barvu do sedmi odstínů včetně Rashidovy oblíbené růžové. To aby v jednobarevné kuchyni nebyla nuda.

Corian? Raději dřevo, sklo nebo kámen

Kdybyste před rokem dvěma položili většině designérů otázku, jaký je materiál kuchyní budoucnosti, skoro jistě by bez váhání shodně řekli: corian. Moderní plast, který se dá libovolně tvarovat i barvit, sliboval úplně nové možnosti tvaru pracovních desek. Zabudované přihrádky na kuchyňské potřeby i potraviny nebo zvednuté okraje, díky kterým z desky nic nespadne.

Hladká a bez úchytů. Jako doplňky slouží jen věci běžně používané k vaření, roli obrazů převzaly struktury materiálů

"Návrat minimalistického trendu ale corian úplně potlačil, takže když už se do kuchyní instaluje, zůstávají jeho možnosti většinou nevyužité," říká Lucie Knížetová. "Maximálně se objeví v podobě bezúchytkových čel kuchyňských skříněk."

Místo chytrého plastu se dává přednost přírodním materiálům – dřevu, dřevěným dýhám, sklu, masivnímu kameni. Přírodní bloky sice patří mezi nejdražší materiály, ale mají zřejmé výhody.

Například velmi drahá kamenná pracovní deska se obzvlášť jednoduše čistí a hlavně je prakticky nezničitelná. Navíc poslouží jako pracovní prostor v celé ploše – neublíží jí ani ostrý nůž, ani rozpálená pánev.

Autoři:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...