Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Domy jako z dětské kresby a se snovou zahradou

Kompaktní dům se na jižní straně otevírá do nádherné zahrady, navržené Lucií Vogelovou. Toto propojení je zprostředkováno velkými posuvnými dveřmi, které vedou na dřevěnou palubu, chráněnou pergolou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kompaktní dům se na jižní straně otevírá do nádherné zahrady, navržené Lucií Vogelovou. Toto propojení je zprostředkováno velkými posuvnými dveřmi, které vedou na dřevěnou palubu, chráněnou pergolou. | foto: Ivan Němec/CFA

Když dostane dítě v mateřské školce za úkol nakreslit rodinný dům, výsledkem bývá lapidární, jednoduchý hranol zakončený sedlovou střechou strmého sklonu. Je to zvláštní, ale právě takových domů v Česku příliš mnoho nevzniká.


Hned dva domy jak z dětské kresby vznikly v Popovičkách, první roku 2008 a druhý o dva roky později. Spojuje je jeden autor: Ján Stempel.

Jeden dům jako vystřižený z dětské kresby vznikl v roce 2008, jeho mladší bratry o dva roky později.

Jeden dům jako vystřižený z dětské kresby vznikl v roce 2008, jeho mladší bratry o dva roky později.

Jeho jméno není české architektonické veřejnosti neznámé. Tvořilo totiž S na konci názvu velmi známé a úspěšné architektonické kanceláře ADNS, která se proslavila realizacemi, jako byl československý pavilon na Expu 1992 v Seville, dostavba Českého rozhlasu nebo rekonstrukce pasáže Černá růže v centru Prahy.

Po třinácti letech, roku 2004, Ján Stempel ADNS opustil, a podobně jako kdysi před ním Martin Rajniš se začal věnovat navrhování drobnějších staveb, především rodinných domů. Tipuji, že mu ve velké firmě začala scházet větší interakce s jednotlivými klienty (kteří navíc investují své vlastní peníze do staveb pro vlastní potřebu) a rovněž chtěl jednotlivým návrhům věnovat více času a individuální pozornosti.


Znovuobjevení archetypální formy rodinného domu


Roku 2006 postavil svůj první rodinný dům ve Vraném nad Vltavou, který natrvalo předurčil jeho další realizace na tomto poli. Malý rodinný dům má sedlovou střechu s prudkým sklonem, šedivou fasádu a minimální střešní přesah. O dva roky později vznikl v Popovičkách jeho mladší sourozenec.

Spousta českých architektů je přesvědčena, že každý dům musí být svébytný originál, protože každé místo je jiné a každý klient odlišný. Proto musí být odpověď rovněž rozdílná. Tomu není co vytknout, nicméně to neznamená, že se různými realizacemi nemůže táhnout propojující téma. Pro Jána Stempela se jím stalo hledání archetypálního domu a jeho formy, která se pokaždé lehce mění, ale princip zůstává stejný.

Kompaktní dům se na jižní straně otevírá do nádherné zahrady, navržené Lucií Vogelovou. Toto propojení je zprostředkováno velkými posuvnými dveřmi, které vedou na dřevěnou palubu, chráněnou pergolou.

Kompaktní dům se na jižní straně otevírá do nádherné zahrady, navržené Lucií Vogelovou. Toto propojení je zprostředkováno velkými posuvnými dveřmi, které vedou na dřevěnou palubu, chráněnou pergolou.

Nevím, zda jsem viděl racionálněji vyřešený půdorys přízemí v obdélníku, jehož strany jsou v poměru zhruba 2 : 1. Dovnitř se vchází krytým venkovním vstupem z kortenového plechu – který zároveň slouží jako sklad dřeva – zhruba v polovině delší strany, a to logicky ze severu. Po průchodu servisním filtrem zádveří se ocitnete v hlavní obytné místnosti, která zabírá celou délku objektu, tedy lehce přes 12 metrů.

Východní a severní strana domu obsahuje jen minimum oken

Východní a severní strana domu obsahuje jen minimum oken

Na obou koncích prostor uniká do nádherné zahrady prostřednictvím úzkých horizontálních oken, přičemž to, které je situováno na západní fasádě, dělá vaření v kuchyni něčím výjimečným. Pobytová, obývací část pokoje je od kuchyňsko-jídelní oddělena neformálně ocelovým schodištěm vedoucím do druhého patra. Osobně preferuji umístění schodiště do hlavního obytného prostoru, a ne jeho vystrčení do samostatné části zádveří, pohyb nahoru a dolů vytváří vždy něco zvláštního a jedinečného a je škoda o to v hlavním prostoru domu, kde trávíte suverénně největší množství času, přijít.


Velká přednost: interiér propojený s exteriérem


Ještě chvíli zůstaňme v hlavním obytném prostoru. Větší pozornost zasluhují jeho delší strany. Ta, která odděluje obytný prostor od servisního zázemí (zádveří, toalety, spíže a pracovny), není tvořena zdí, ale oboustrannou skříňovou konstrukcí, která v sobě integruje knihovnu i krb. Strana do zahrady je tvořena neomítnutými bloky z hrubého betonu bez propojení maltou a narušují ji jen tři okenní otvory.

Hlavní obytný prostor domu se rozkládá po celé jeho délce a je ideálně propojen se zahradou. Na dvě části ho přirozeně dělí dvojramenné schodiště.

Hlavní obytný prostor domu se rozkládá po celé jeho délce a je ideálně propojen se zahradou. Na dvě části ho přirozeně dělí dvojramenné schodiště.

Ten největší má otvíratelnou část, která podle slov majitelů zůstává v teplých dnech skoro pořád otevřená. Umožňuje totiž velmi pohodlný vstup na venkovní dřevěnou palubu chráněnou pergolou, která velmi úspěšně porůstá. Naprosto chápu, že se majitelé snaží trávit spoustu času venku. Je to ostatně vidět i v pozornosti, kterou věnují své nádherné zahradě, kterou navrhla architektka Lucie Vogelová.


Patro si racionálností nezadá s přízemím. Ložnice rodičů je na východní straně, pokoje dětí (připravené na spojení v jednu samostatnou místnost) na západní. Od sebe jsou odděleny společnou koupelnou. Minimum chodeb je samozřejmostí. Za pozornost stojí složené dvojokno s odlišnou výškou parapetů, jež kopíruje navazující schodiště. Je to jednoduchý motiv, který jižně orientované fasádě dává specifický a zapamatovatelný charakter.

Nezvykláoknadávají fasádě zapamatovatelný charakter.

Nezvyklá okna lemující schodiště.

Dům tak akorát


Vnější fasádní plášť je tvořen smrkovým dřevem opatřeným tmavším nátěrem, který stárnutím ztrácí na výraznosti. Minimálních střešních přesahů je dosaženo skrytými (tzv. zaatikovými) žlaby. Velkou radost mi udělala střešní krytina z pálených tašek od jedné notoricky známé firmy. Vůbec jsem netušil, že se v jejím sortimentu objevují šablony takto jednoduchých geometrických tvarů. Vhodně zvolená barevnost střechy ideálně doplňuje dřevěnou fasádu.

Koupelna v prvním patře.

Koupelna v prvním patře.

Rodinné domy Jána Stempela nabízejí vynikající alternativu pro každého, kdo hledá rovnováhu mezi úsporností a velkorysostí, mezi jednoduchou strohostí a uživatelskou příjemností. Jsou vždy racionálně vyřešené a technicky dotažené. Recenzovaný dům svou velikostí odpovídá tak akorát čtyřčlenné rodině – 150m2 sice není příliš mnoho, přesto v obývacím pokoji zažíváte pocit zdánlivě většího domu.


FAKTA:

Autor: Ján Stempel (Stempel & Tesar architekti) , www.stempel.cz Zahrada: Lucie Vogelová , (terra florida) Realizace: 2006–2008 Užitná plocha: 150 m2

Během jednoho dne jsme společně s architektem navštívili čtyři jeho domy (k jednomu z nich, hned na sousední parcele, se v našem seriálu ještě vrátíme). Každý Stempelův dům v sobě obsahuje základní prostorově organizační kvality – a ostatní, včetně vybavení interiéru, už záleží na individuálním vkusu majitelů. Pokud měly návštěvy něco společného, byla to vždy právě jejich spokojenost.,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...