Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Obliba dřeva roste. V Toulouse z něj vyrostla celá rezidenční čtvrť

Unikátní projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse dokazuje, že dřevo je ideálním materiálem pro výstavbu několikapatrových domů, ale klidně i celých čtvrtí. foto: Studio Dietrich | Untertrifaller Architekten

Na třinácti kilometrech čtverečních ve francouzském měste Toulouse vyrostla rezidenční čtvrť La Cartoucherie, která je ze 72 procent postavena ze dřeva. Tento přírodní a udržitelný materiál je totiž nejen ve Francii stále žádanější. Autor unikátního projektu La Cartoucherie, architekt Helmut Dietrich, teď míří do Prahy.
  5:00

Unikátní projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse dokazuje, že dřevo je ideálním materiálem pro výstavbu několikapatrových domů, ale klidně i celých čtvrtí. V bývalé průmyslové zóně tu totiž vznikla stejnojmenná čtvrť zahrnující byty, obchody i hotel, která je ze 72 procent postavena právě ze dřeva.

Jejím autorem je rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů studia Dietrich | Untertrifaller Architekten, který o čtvrti La Cartoucherie, ale i o výhodách dřeva coby udržitelného a ekologického stavebního materiálu, přijede přednášet do Prahy.

Ve středu 19. dubna se kromě přednášky zúčastní diskuse s norským architektem Reiulfem Ramstadem v prostorách pražského CAMPu, kde se odehraje zahajovací večer Salonu dřevostaveb.

Renomovaný architekt v Česku vysvětlí, proč obliba použití dřeva zásadně roste a proč se právě ze dřeva rozhodl postavit i většinu nové čtvrti La Cartoucherie. Nechybí tu dvoupatrové obytné stavby v její klidnější západní straně, na rušném náměstí Place des Halles na východě pak stojí desetipatrový hotel. Okolí všech budov propojuje zeleň navržená tak, aby sloužila coby místo setkávání. Je tu však i dostatek prostor pro nezbytné služby a obchody.

Studio Dietrich | Untertrifaller Architekten

Vzniklo v roce 1994 v rakouském Bregenzu. Řadí se mezi typické představitele slavné vorarlberské školy. Kancelář, v jejímž čele stojí Helmut Dietrich, Much Untertrifaller, Dominik Philipp a Patrick Stremler, dnes zaměstnává mezinárodní tým 70 architektů se sídlem v Rakousku (Bregenz a Vídeň), Švýcarsku (St. Gallen), Francii (Paříž) a Německu (Mnichov). Dietrich | Untertrifaller Architekten v posledních letech realizovali řadu projektů ve Francii, Německu a Švýcarsku a do budoucna hodlají svou mezinárodní působnost dále rozšiřovat.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!