Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak si postavit moderní dům s lavičkou na zápraží

Design

  7:00
Ačkoli o stavbu v historické zástavbě má zájem mnoho klientů a o podobnou výzvu stojí i nejeden architekt, z nějakého záhadného důvodu se málokdy potkají. V Dobřejovicích se to však podařilo.

Tradiční kryté zápraží s lavičkou u vstupu. foto: Adam Gebrian

Je to už více než deset let, co byl v Dobřejovicích - obci jihovýchodně od Prahy - dokončen na místě bývalého výminku rodinný dům, který dnes slouží čtyřčlenné rodině. Je to důkaz o schopnosti jeho autorů a zadavatelů neagresivně navázat na tradiční způsob okolní zástavby, avšak bez laciného sentimentu a snahy o prosté napodobení.

Respekt k terénu

Co navazuje na historii? A co je naopak současné? Začněme osazením na terén. Před vynálezem buldozeru se domy přizpůsobovaly terénu, nikoliv naopak, jak je dnes častým zvykem. Kvůli lepšímu výhledu jsme ochotni udělat z roviny svah, ještě častěji pak z prudkého svahu rovinu. I tady došlo k drobným úpravám terénu, ale jen tak, aby nejnovější dům v uzavřeném dvoře stál na drobné vyvýšenině, k níž vystoupáte po třech kamenných schodech. Mírná svažitost pozemku je cítit i uvnitř, kdy z kuchyně musíte do obývacího prostoru klesnout o dva schody. Dům je malý. Jeho velikost, lichoběžníkový tvar a přesné umístění vychází z relativně stísněné situace dvora, kterou respektuje. Nahrazuje hospodářské stavení, vyhýbá se vzrostlým stromům a snaží se o orientaci podle světových stran.

Do domu se vstupuje ze severozápadního rohu, skrze dva kryté prostory - vnější verandu a zádveří. Oba tyto prostory jsou půdorysně malé, ale vysoké, a proto se při vstupu necítíte stísněně, jak bývá často zvykem i u mnohem větších domů. Přízemí je pocitově volné, až na koupelnu a pracovnu může být používáno jako jeden spojitý prostor. Obsahuje kuchyň (s pěkným detailem plynulého napojení kuchyňské linky na vnitřní parapet okna) s jídelnou orientovanou k východu, kterou je možné oddělit posuvnou příčkou od obytné části v jihozápadním rohu.

Prázdný interiér přízemí krátce po dokončení.

Rozhodujícím motivem dispozice je strmé jednoramenné schodiště vprostřed, kolem nějž se prostor přízemí obtáčí. Do schodiště je zároveň integrováno komínové těleso s krbem. Do jedné z jeho stěn je vyříznut otvor, který napomáhá optickému spojení částí v celek. Je překvapující, jak může být vnitřek těchto rozměrů dojmově pestrý. Schodiště je na obou koncích ukončeno velkými okny - dá se tedy říci, že vede ze světla do světla. Ještě důležitější ale je, že jediné okno v patře na jižní straně přivádí sluneční paprsky do vstupní haly situované v přízemí na severu. Podobně je z jihu přivedeno světlo do koupelny v horním podlaží pomocí světlíku vystupujícího z pultové střechy. U pokojů v patře autoři rozhodli o umístění oken vždy pouze na jednu světovou stranu, jižní strana tak zůstala uzavřená.

Detaily rozhodují

Stavba má zděné svislé konstrukce a dřevěné stropy a krov. Za velmi šťastné je možné označit rozhodnutí autorů použít nezakryté trámy a krokve kruhového průřezu, nikoliv opracované do obdélníkového nebo čtvercového tvaru, jak bývá často zvykem. Už tento jediný motiv posílá stavbu pocitově o mnoho let do minulosti a časová vzdálenost mezi domem a sousedním statkem se stodolou prudce klesá. Tradiční vzhled je podepřen dalším ne úplně běžným řešením: dřevěnými tesanými okapy. Ty dodávají společně s ručně tvořenou štukovou omítkou, která plynule přechází z exteriéru do interiéru, stavbě na záměrné nepřesnosti. Aneb další způsob, jak setřít hranici mezi staršími stavbami na pozemku a touto novou. Podlaha přízemí je betonová, v patře pak dřevěná. Využit je každý centimetr, což dokládá i tajný půdní prostor za koupelnou přístupný z pokoje dětí.

Okenní otvory jsou zde dělené a nedělené. Dělené, často otevírací, jsou v masivních dřevěných rámech, nedělené velkoformátové naopak v subtilních ocelových, takřka neviditelných rámech. Až na jednu výjimku v přízemí jsou všechna okna umístěna na líci fasády, a pomáhají tak zvětšit vnitřní podlažní plochu malého domu. Jediné okno zastrčené do hloubky zdi má vnější parapet, který slouží jako posezení u hospodářské části zahrady. 

Tradiční kryté zápraží s lavičkou u vstupu.

Už mnohokrát jsme v této rubrice zmiňovali, že zvláště u malých domů je klíčovou hodnotou celku úspěšné propojení mezi vnitřním a vnějším prostorem. Dnes recenzované řešení nabízí hned několik venkovních prostorů, které zvyšují hodnotu domu. Tradiční kryté zápraží s lavičkou u vstupu je nutností, ale nejlépe je to vidět na západní straně, přiléhající k ulici. Venkovní patio je vymezeno hlavní hmotou domu, drobným přízemním přístavkem pracovny se zelenou pultovou střechou a plotem, respektive zdí, která plynule navazuje na tělo domu.

FAKTA

Autor: Jiří Poláček, Václav Škarda, Ateliér K2 www.atelierk2.cz Projekt: 1999-2001 Realizace: 2002 Zastavěná plocha: 88 metrů čtverečních Užitná plocha: 108 metrů čtverečních

Více než deset let stará realizace v Dobřejovicích ukazuje, že současný způsob stavění je dobře kombinovatelný s tradičním. Stačí klient, který takový požadavek vznese, a architekt, který ho má chuť naplnit. Jde o realizaci, z níž musí mít radost všichni zúčastnění.

Osudové míjení

Mnoho architektů stojí spíše o realizace na pozemcích v historické zástavbě, které nabízejí výzvu v podobě obtížného kontextu, a nikoliv o ty na zelené louce s okolím, které má teprve vzniknout a je nutné si ho představovat. Je zvláštní, že takovýchto staveb neexistují v Čechách stovky, ba ani desítky. Přitom pro ně jsou jak vhodní architekti, tak klienti. Jen se z nějakého zvláštního důvodu málokdy potkají.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!