12. prosince 2015 8:01 Lidovky.cz > Relax > Design

Dům U Černé Matky boží opět prezentuje český kubismus

Dům U Černé Matky Boží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům U Černé Matky Boží v Praze | foto: Lidové noviny

Nová expozice kubismu, která je už několikátou na stejném místě, je přístupná v Domě U Černé Matky boží v Celetné ulici. Připravilo ji pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, které má prostory národní kulturní památky a významné stavby Josefa Gočára pronajaté na osm let.

Expozice představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné a užité umění i architekturu. Obsahuje soubory a solitérní kusy nábytku, doplňky z keramiky, skla a kovů, tapety, plakátovou tvorbu či knižní grafiku. Zastoupeni jsou přední architekti a designéři jako Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol, Vlastislav Hofman, Otakar Novotný či František Kysela. Jejich díla doplňuje výběr kubistické malby autorů Emila Filly, Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Václava Špály a plastiky Otto Gutfreunda.

V kubistickém domě bývala expozice připomínající jedinečný architektonický styl i dříve, provozovaly ji různé instituce, naposledy Národní galerie v Praze. Vlastníkem domu je ale Státní fond kultury a veškeré příjmy z domu se dosud používaly na splácení dluhů, které fond má. Stát totiž kubistický dům stejně jako nedaleký Dům u Hybernů počátkem 90. let zastavil u banky kvůli rozjezdu loterie. Ta zkrachovala a dluhy fondu dosahují stamilionů korun. Uměleckoprůmyslové muzeum ale podle uzavřené smlouvy bude fondu odvádět pouze 20 procent ze vstupného, bude ale také hradit provoz své expozice.

Expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nazvaná Český kubismus.
Expozice ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze nazvaná Český kubismus.

V domě funguje kavárna, jejíž interiér je replikou původního kubistického, v parteru jsou obchody a v patrech galerijní prostory. NG dům opustila v roce 2012 a od té doby byly výstavní sály prázdné. Uměleckoprůmyslové muzeum, které tehdy již vědělo o tom, že bude muset kvůli rekonstrukci své budovy zavřít, bylo připraveno otevřít expozici již na podzim roku 2012. Připravit nájemní smlouvu a učinit drobné úpravy ale ministerstvu kultury trvalo tři roky.

„Jsem velice ráda, že dlouhá jednání vedla k cíli a že dnes můžeme expozici, byť s malým zpožděním, otevřít. Je to jedinečná příležitost, jak prezentovat kubistické předměty z našich sbírek souborně v autentickém prostředí,“ říká ředitelka UPM Helena Koenigsmarková.

Stálou expozici doplní krátkodobé výstavy, UPM připravilo také mapku Procházka po pražské kubistické architektuře, která je k dispozici v tištěné podobě nebo na www.czkubismus.cz. Od ledna 2016 expozici rozšíří tablety s časovou osou, medailony osobností českého kubismu či ukázkami dobových kritik a karikatur.

ČTK