Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dutch Design Week: jídlo z tiskárny a sklo z Čech

Design

  7:00
Senzační nápady, oslnivé množství kreativity, ale také spoustu přednášek, diskuzí a filmů, dobré jídlo a dobrou zábavu – to všechno můžete vidět a zažít na festivalu Dutch Design Week (DDW), který právě vrcholí v holandském Eindhovenu. Tato největší holandská událost roku ukazuje dnešní trendy, ale také pohledy, kam se bude design ubírat.

Dutch Design Week foto: Jitka Prokopičová

Dutch Design Week není tradiční komerční veletrh, ačkoliv i tady se mohou jistě uzavírat zajímavé obchody. Kouzlo, síla a přitažlivost tohoto svátku designu spočívá především v kreativitě, svobodě vyjádření a celkové atmosféře, kterou si užívají všichni zúčastnění. „DDW si klade za cíl stimulovat a dávat dohromady lidi, kteří mají rádi design, “ říká Hans Robertus, ředitel festivalu. „DDW tak udává tón a dává příklad i pro ostatní světové výstavy designu“, dodává.

High-tech i stará řemesla

Na DDW lze sledovat různé trendy současného designu – na jedné straně hig-tech, digitální technologie a originální revoluční řešení, na druhé straně návrat k tradičním řemeslům, kdy designéři objevují staré, téměř zapomenuté techniky a technologie. A tak se třeba budete moci těšit, že vám brzy na palubě letadla jídlo prostě vytisknou, jak navrhuje ve své absolventské práci Tim Notermans z Design Academy Eindhoven, ale už nyní se můžete radovat z krásné brašny z měkoučké kůže, při jejíž tvorbě se nechala jeho spolužačka Lisa Vergeer inspirovat středověkými mošnami.

Dutch Design Week

Jedním z nejstarších řemesel je i výroba skla a ani letos nechybí tradiční výstava skla „Glass is more“ organizovaná ve spolupráci s muzeem skla v Leerdamu a sklárnou Royal Leerdam. Přináší práce předních holandských i zahraničních umělců. "Mnohé z děl nesou otisky českých sklářů, se kterými holandští umělci často spolupracují – ať už ve sklářském studiu v Leerdamu nebo přímo v Novém Boru," říká kurátorka výstavy Angela van der Burght.

Festival klade důraz i na sociální aspekt designu.

Designéři také tvoří mnohem více v sociálním kontextu. Pracují spolu s místními lidmi na projektech, které mění jejich prostředí, jejich životní styl. A vymýšlejí neustále nové způsoby, jak náš život učinit lepším a příjemnějším. „Creating a Caring Society“ – „Vytváření společnosti, která se stará“ je název jedné takové společné výstavy, ale i motto mnoha projektů studentů designérských škol.

Digitální Vuitton a předělaný MINI

Jako každoročně se i letos konalo vyhlašování a udílení cen. A že digitální technologie stále víc pronikají do našich životů i do designu, dokazuje cena za nejlepší holandský design roku, kterou získal Christian Bortslap za animaci pro značku Louis Vuitton. Jak konstatovala porota: „Dokázal vytvořit film, který je absolutně současný a přitom vzbuzuje nostalgickou atmosféru Paříže 19. století.“

Manželské designérské duo Scholten&Baijings sice získalo cenu v kategorii „Produktový design“ za barevný porcelán pro tradiční japonskou značku 1616/Arita Japan, ale mnohem více pozornosti vzbudil jimi předělaný model ikonického auta MINI, které nyní patří do skupiny BMW. Výrobce požádal mladé talentované designéry nikoliv o facelift, ale o naprosto nový koncept, který by domácí designéry BMW inspiroval a vyprovokoval, aby přišli s novými nápady. Scholten&Baijings auto nejdřív postupně doslova svlékli jako cibuli a potom zkoušeli úplně nová a neotřelá řešení. „Do výroby asi nepůjde“, přiznávají designéři, ale pro BMW je to určitě nejen inspirace, ale i dobrá reklama.

Zatímco nové MINI se pyšní na výstavě, přes třicet jeho současných kolegů, taktéž designově vyšperkovaných, rozváží návštěvníky DDW po Eindhovenu. V Eindhovenu se s designem potkáváte na každém kroku. „Pokud máte fobii z designu, raději se Eindhovenu v době DDW vyhněte“ , napsala jedna novinářka v místním tisku. „Pokud ale hledáte inspiraci, jste otevření změnám a inovacím, jste tady na správném místě“, říká Zuzana Skalska, konzultantka studia van Berlo, lektorka designu na Technické Universitě v Eindhovenu a také autorka knihy „Trend Book“. „Celý Dutch Design Week je totiž takový živoucí Trend Book“, dodává Skalska.

Dutch Design Week

Dutch Design Week je každoroční přehlídka designu, která se koná v Eindhovenu od roku 2001. Nabízí práce 1800 designérů na 85 místech v Eindhovenu a na 300 různých akcí. V loňském roce navštívilo DDW 180 tisíc návštěvníků. Letos se DDW koná od 20.-28. října. K hlavním lokalitám výstavy jako jsou areál bývalých továren Philipsu „Strijp S“, kde se nachází nepřehlédnutelná budova s hodinami Klokgebouw, areál „Strijp R“, který nyní „okupuje“ fenomenální holandský designér Piet Hein Eek a samotné centrum města, nedávno přibylo ještě další epicentrum designu na opačné straně Eindhovenu - takzvaná „Sekce C“. Jedná se také o bývalý industriální areál, kde nyní sídlí několik desítek malých studií, restuarace, bary a konají se tady různé kulturní akce.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...