Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Eva Jiřičná o architektuře, chemii, skle, snění i knihovně

Design

  11:30
Architektka Eva Jiřičná je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších Češek. Vede studia v Londýně i Praze, navrhuje interiéry butiků, přednáší na univerzitách po celém světě, je držitelkou Řádu britského impéria, členkou Královské akademie umění, byla uvedena do Americké síně slávy, minulý týden získala za mimořádný přínos postavení žen v architektuře prestižní Cenu Jane Drewové. V on-line rozhovoru se čtenáři Lidovek.cz prozradila i klíč k úspěchu, podle Jiřičné je důležitý úsměv, pozitivní přístup a risk.

Architektka Eva Jiřičná foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Nikdy jsem se nepřestala bát - závidím lidem, kteří se nebojí - a nikdy jsem nepřestala snít a bojovat. Myslím, že to byl Oscar Wilde, který řekl, ze největším riskem v živote je neriskovat," uvedl Jiřičná.

U architektury už asi zůstanu

Zlínská rodačka, která žije od roku 1968 v Anglii, se prý vždy cítila být Moravankou. Ve Velké Británii začínala u renomované kanceláře Louis de Soisson, podílela se například na přístavu v Brightonu, poté spolupracovala i se slavným Richardem Rogersem, v roce 1986 založila vlastní studio Eva Jiřičná Architects Limited, které funguje dodnes. Jiřičná stojí za desítkami projektů, mezi nejznámější patří třeba pražský Hotel Josef, oranžérie na Pražském Hradě nebo interiéry v Tančícím domě. Kdyby nebyla architektkou, zvolila by chemii: "Kdybych se rozhodovala dnes, měla bych stejný problém, jako ve svých 17 letech. Architektura nebo chemie? Asi bych zase zvolila architekturu, ale když vidím, jak chemie tak úžasně přispívá k dobru lidí, tak po ni vždy trochu pošilhávám. Teď už asi u té architektury zůstanu. Kdybych měla ještě jeden život? Kdo ví... Woody Allen říkal, že když chceme rozesmát pána boha, povíme mu o svých plánech do budoucnosti..."

PŘEČTĚTE SI CELÝ ON-LINE ROZHOVOR S EVOU JIŘIČNOU

Eva Jiřičná pracuje hlavně se sklem a ocelí, necítí to však tak, že by se vyhýbala přírodním materiálům: "Sklo nepovažuji  za nepřírodní materiál a kov nám poskytuje země zrovna tak, jako dřevo. Je to to samé, jako s lidmi, někteří vám padnou do oka a zalíbí se vám a někteří vás nezajímají, nebo vám jsou i nepříjemní.... Kdybychom dělali všichni všechno stejně, byla by na světe nuda... Jsem ráda, že je tolik lidí a architektů, kteří mají opačný názor."

Jiřičná byla také členkou poroty, který vybírala návrh Národní knihovny. "Záležitost knihovny byla jednou z nejsmutnější zkušeností mého života. Bohužel když se do procesu začlení závist a politika, tak to znamená smutný konec," dodala.

Poslední rozloučení s architektem Janem Kaplickým. Na snímku architektka Eva Jiřičná při smutečním projevu.

Svůj optimistický a pozitivní přístup ukázala Jiřičná i při otázce, zda-li se dá i z ošklivého domu od developera udělat zajímavá stavba. "Podívejte se na svůj dům, až bude svítit sluníčko, usmějte se a snažte si představit, co byste si přála. Je to možná naivní odpověď, ale někdy to pomůže najít novou cestu," poradila čtenářce Lidovek s tím, že všechno je možné, když se do toho vloží odhodlání, láska a smysl pro humor.

Aktuální projekty

V současné domě pracuje Jiřičná s týmem na návrhu posledního patra Musea of New York Social History, její práci však můžete vidět i v Čechách - třeba v pražské kavárně B.Braun nebo úplně nově v showroomu firmy Siko na Zličíně.

Autor: