2. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Fashion Week v Amsterodamu: kožichy z myší a rudé rty modelů

Marga Weimans | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marga Weimans | foto: AFW, Peter Stigter

18. ročník mezinárodního týdne módy v Amsterodamu přinesl jako obvykle mnoho inspirace, extravagance i provokace, ale také módu, kterou je možné obléknout hned, aniž by se po vás lidé na ulici otáčeli. A pokud ano, tak jenom proto, že se jim to velmi líbí.


Zimní část mezinárodní přehlídky módy, která se konala v uplynulém týdnu v Amsterodamu, nabídla rekordní počet 35 přehlídek pro profesionály, ale také množství prezentací, přehlídek, přednášek a diskusí o módě pro širokou veřejnost.


Amsterodam není zatím Mekkou módy jako třeba Paříž, Londýn nebo New York a Amsterodam Fashion Week (AFW) není přehlídkou luxusu slovutných módních domů. To, co nabízí, je především kreativita, inovace a příležitost pro talentované návrháře uvést se ve světě módy. Letos dostali nabídku na prestižní zahajovací přehlídku dokonce studenti - skupina INDiViDUALS z amsterodamských designérských škol. Svoji příležitost rozhodně nepromarnili a jejich práce sklidily úspěch.


Kromě mladých a nadějných umělců se ovšem každoročně prezentují i známá jména a zavedené značky. Z již úspěšných tvůrců se během AFW představili například dánský designér žijící v Holandsku Claes Iversen, Tony Cohen nebo sestry Spijkers en Spijkers, které se účastnily na podzim loňského roku i pražského Designbloku. Silně byla letos zastoupená i pánská móda a představilo se několik designérů, kteří se věnují výhradně módě pro muže, jako třeba Sjaak Hullekens, Allan Vos nebo Col Method.

Minisukním odzvonilo?

Claes Iversen se svými návrhy vždy balancuje na hranici tzv. ready-to-wear a (móda k nošení) a haute-couture (vysoká krejčovina). Zdůrazňuje ženskost a vybírá kvalitní materiály. Jeho letošní kolekce nebyla výjimkou. Snad jen, že tentokrát ubral na barevné škále a jeho jednobarevné modely v několika málo odstínech se vyznačovaly zajímavým a perfektním střihem a špičkovými materiály. Co můžeme podle něj očekávat pro příští zimu? Delší sukně, ženské tvary a blůzy.


Velkými magnety letošního AFM byli designéři Hans Demoed a Geert de Rooij ze studia People of the Labyrinths. Tito holandští návrháři mají své butiky a svoji věrnou, extravagantní a luxusní klientelu, povětšinou tvořenou hvězdami showbyznysu, po celém světě. Pozvání na Amsterdam Fashion Week ale pořád odolávali, ačkoliv je organizátoři zvali každým rokem. Letos si tedy konečně dali říct a ukázali průřez svými pracemi za několik let.

The People of The Labyrints

The People of The Labyrinths

Svoje novinky, kolekci na rok 2013-2014 si ovšem schovali do Paříže, kde ji co nevidět představí obchodníkům. Jak zdůraznil Carlo Wijnands, programový ředitel AFW: „Jejich modely se vyznačují přímo luxusní řemeslnou úrovní s ikonickou hodnotou“. Ač velmi extravagantní, jsou v podstatě nadčasové a použité látky jsou zásadně ručně barvené. Pro přehlídku na AFW měli návrháři i jasné požadavky na modelky – ne snad, že musí být tak hubené, ale musí mít zrzavé vlasy.

Myší kožíšky

O značnou publicitu se postarali studenti další významné umělecké školy, která vychovává módní návrháře - ArtEZ Academy v Arnhemu. Nejen, že oblékli i pánské modely do ženských šatů a namalovali jim ústa na rudo, ale některé modely byly vytvořeny s použitím myší kožešiny. Studenti tak chtěli rozpoutat společenskou diskusi. „Jsou snad kůže z myší jiné než z jiných zvířat? Je vůbec ospravedlnitelné, jak zacházíme se zvířaty?“, ptají se studenti. „Dámská móda s pánskými prvky dneska nikoho nepřekvapí, ale když se oblékne muž do ženských šatů, hned to vzbuzuje úsměšky a odpor“, dodávají.

Amsterdam Fashion Week tedy přinesl mnoho otázek, na některé i odpovědi, ale hlavně spoustu inspirace a nápadů. Pokračování bude za půl roku, protože letní týden módy se koná v Amsterodamu vždy v červenci.

Jitka Prokopičová