Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
6. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Fernet, paštika i výlet do Tater. Mladá designérka vytvořila emotikony pro každého správného Čecha

Czemoji – emotikony navržené Čechům na míru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Czemoji – emotikony navržené Čechům na míru. | foto: www.sonajurikova.com

Praha Mladá grafická designérka a ilustrátorka Soňa Juríková vytvořila emotikony, které vystihují typické Čechy. Své emotikony pojmenovala Czemoji a věří, že si je Češi zamilují.

Mnoho z nás si už nedovede představit elektronickou komunikaci bez použití takzvaných smajlíků. Univerzálnost emotikonů je jejich přednost a zároveň i nevýhoda. Český uživatel tak občas nenajde v nabídce to, co by chtěl graficky vyjádřit. Třeba typické české jídlo, pití a nebo známé osobnosti a další české reálie.  Tento „problém“ vtipně vyřešila  studentka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Soňa Juríková. 

Výlet do Tater
Šumperák

Czemoji jsou emotikony pro každého správného Čecha. Využije je opravdu každý - ať již nadává na politiku, plánuje výlet nebo píše nákupní seznam. Sada obsahuje kolem 180 emotikon a práce vznikla v roce 2019 v Typolabu na VŠVU v Bratislavě pod vedením Pala Bálika.

Díky nepřebernému množství těchto symbolů může člověk s nadsázkou vyjádřit téměř cokoli, aniž by musel použít slov.  

Sada jejích speciálních Czemoji obsahuje zatím přibližně 180 českých emotikonů. Číslo se ale bude nejspíše ještě zvyšovat, neboť autorka plánuje tuto sadu dále rozšiřovat. Jak k tomu sama dodává: „Česká kultura je neuvěřitelně vizuálně bohatá a sada se tak může donekonečna rozrůstat.“ Prozatím však pracuje na cíli czemoji zprovoznit, aby je mohli lidé začít používat a věří, že si je Češi zamilují.

Autorka byla při vymýšlení emotikonů mimořádně vynalézavá. Buchty, vánoční cukroví, tatranky a další v Česku oblíbené sladkosti, ale i svíčková, paštika nebo klasický „turistický řízek“ s kyselou okurkou. V nabídce lze najít širokou škálu alkoholu od piva přes vaječný likér až po fernet.

Czemoji – nápoje.

Czemoji – nápoje.

Oživit konverzaci můžou filmové postavy jako Miroslav Donutil chrlící oheň, inspirovaný známou scénou z kultovního filmu Pelíšky, usměvavý Otík ze komedie Vesničko má středisková. I postavy pohádkové zde mají své zastoupení v čele s Večerníčkem nebo Makovou panenkou.

Czemoji – pohádkové postavy.

Czemoji – pohádkové postavy.

Nechybí známí politici jako Andrej Babiš, Miloš Zeman, Miroslav Kalousek nebo Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. Některé z emotikonů na politiku jen narážejí.

Czemoji – politika

Czemoji – politika

Jednoduchý emotikon, sestávající z dvojtečky, pomlčky a závorky, se v e-mailech, ale i v mobilních telefonech zabydlel s naprostou samozřejmostí. Tvůrcem současné podoby počítačových emotikonů byl vysokoškolský profesor, Američan Scott Fahlman. Ten 19. září 1982 v 11 hodin a 44 minut rozeslal svým kolegům elektronický vzkaz s tímto zněním: „Navrhuji, aby následující sekvence znaků označovala vtip: :-). Čtěte to ze strany.“  Žluté grafické symboly, jak je dnes známe vytvořil až koncem 90. let Japonec Šigetaka Kurita.  Od té doby prošly emotikony obrovským vývojem a v dnešní době jich existuje nespočet druhů.

Soňa Juríková

Soňa Juríková na sebe prozatím nejvíce upozornila svou bakalářskou prací Slabikář, který získal ocenění Excelentní studentský design 2018 v soutěži Národní cena za studentský design a 2. místo ve studentské kategorii NKČR 2018. Pod vedením Pala Bálika z Katedry vizuální komunikace na VŠVU v Bratislavě, teď přišla s novým projektem Czemoji. 

apeAlena Pecháčková, Kamila Jablonická
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!