Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fetiš nebo dobrý byznys? Němec vyrábí pozlacený toaletní papír

Design

  6:01
GRAFENAU - Nápad je to možná až perverzní. Němci Fritzu Loiblovi se však vyplácí. Ve své malé dílničce si totiž vyrábí nejdražší toaletní papír na světě. Jedna role stojí dost neuvěřitelných 179 eur, tedy necelých pět tisíc českých korun.

Přestože se může zdát cena přemrštěná, je v tomto případě více než ospravedlnitelná. Loiblův toaletní papír je totiž vykládán 24karátovým zlatem. A zájem o něj je v celém světě. Samozřejmě tomu odpovídá i klientela, nejčastěji totiž jde o luxusní hotely. Mezi nejčastější motivy, které jsou zlatem vykládané, patří snubní prsteny, královská korunka, přání k narozeninám či prostě motivy zvířat - jelena či kočky. 

Při tomto bláznivém byznyse se samozřejmě snadno nabízí kritika a srovnání. Loiblův nápad ostře kontrastuje s všedností mnoha světových zemích, kde nemají ani splachovací záchod. Podle statistik OSN nemá přístup ke splachovacímu záchodu 40 procent světové populace. Některé země, jako například Venezuela, se potýkají se skomírající ekonomikou, takže toaletní papír je pro ně luxus.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: