30. září 2017 6:29 Lidovky.cz > Relax > Design

Finalisté Chalupeckého ceny vystavují malby, instalace i filmy

Finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017 Romana Drdová se představila v Brně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017 Romana Drdová se představila v Brně... | foto: ČTK

BRNO Pět výrazných mladých umělců a umělkyň, z nichž jediný získá Cenu Jindřicha Chalupeckého, vystavuje v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Při pořádání finálové expozice se Brno pravidelně střídá s metropolí. Letošní finalisté Romana Drdová, Dominik Gajarský, Martin Kohout, Richard Loskot a Viktorie Valocká pracují se širokou škálou médií od malby po film, připravili produkčně náročné projekty a snaží se kreativně využít prostor výstavních sálů.

„Každý z finalistů vytvořil specifické prostředí, svůj vlastní malý svět. Navzájem spolu ale díla v mnoha ohledech komunikují a vytváří divácky zajímavý celek,“ řekla dnes novinářům kurátorka a ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová. „Spojujícím momentem je komplexní práce s prostorem,“ doplnila druhá z kurátorek Tereza Jindrová.

Loskot ve dvou místnostech vytvořil odlidštěný byt, kde místo ptáčka „zpívá“ v kleci přístroj na fotobuňku, kočka je vidět pouze na nástěnném displeji a strojový hlas roboticky předčítá Umělého člověka od Josefa Čapka.

Cena Jindřicha Chalupeckého je určená českým výtvarným umělcům do 35 let, jejichž dílo má potenciál získat uznání v Česku i zahraničí a vyniká obsahově i formálně. Ocenění nese jméno předního českého kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa Chalupeckého. Loni uspěl Matyáš Chochola.

„Prostory Pražákova paláce byly nejdříve apartmány, byty. Z této myšlenky jsem vycházel. Nevztahuji se však k historii, pohybuju se někde v blízké budoucnosti,“ popsal Loskot.

Kohout se prezentuje filmem, který natočil v Londýně o noční práci, nespavosti a životě prodchnutém mobilními aplikacemi. Tradičnější umělecký projev má Valocká. Její velkoformátové obrazy na stěnách ještě v galerii doplňují pohovky a gauče. „Sehnala jsem je v Brně za odvoz a potom zpracovala technikou, kterou jsem dříve používala na textilní obrazy,“ řekla Valocká.

Laureáta Chalupeckého ceny vyhlásí porota 26. listopadu v Univerzitním kině Scala.

Podruhé má finálová výstava také zahraničního hosta, tentokrát je to německý umělec Clemens von Wedemeyer. Vytvořil video, ve kterém se různě staré sochy ze sbírky Moravské galerie setkávají v nově převyprávěné Vesmírné odyssei.

„Vybral jsem šest soch, které mě obzvláště zaujaly. Vypadají, jakoby byly napolo rozbité nebo právě vytvářené, prostě v takovém mezistavu. Nabízejí zajímavý průřez muzejní sbírkou,“ uvedl Wedemeyer.

ČTK