8. února 2017 6:29 Lidovky.cz > Relax > Design

Fotograf bez talentu testuje českou morálku. Zrcadlovku půjčuje neznámým lidem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Během celého loňského roku se tak ale nestalo, každý oslovený ho používal právě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během celého loňského roku se tak ale nestalo, každý oslovený ho používal právě... | foto: Foto Marta

Jak jsou na tom Češi s morálkou? Je v dnešní době možné poslat mezi lidi poloprofesionální fotoaparát a věřit, že jej nikdo neukradne či neprodá? To se rozhodl otestovat fotograf, který působí pod jménem Fotograf bez talentu ve svém loňském experimentu, se kterým nyní bude pokračovat ve velkém.

Během minulého roku pořídilo 12 majitelů na putovní fotoaparát okolo 10 000 fotografií, ale z experimentu si odnesli mnohem více než obrázky - možnost šířit dobrou věc mezi lidi, zcela nezištně někoho obdarovat a porovnat dobrý pocit z obdarování s pocitem materiální věc vlastnit.

Deset tisíc fotografií nafotilo 12 lidí, kterým půjčil svůj aparát fotograf,...

„Vzal jsem svůj foťák, se kterým jsem do té doby fotil, a poslal ho mezi lidi zcela náhodně a úplně bez pravidel. Nešlo o soutěž, ani nic podobného. Pouze mě zajímalo, zda je reálné, že si každý z náhodně vybraných lidí foťák vyzkouší po dobu jednoho měsíce a následně pošle dál někomu, koho sám úplně náhodně vybere,“ vysvětluje fotograf stojící i za jinými projekty, které narážejí na společenská témata.

„A podařilo se mi to. Po dvanácti měsících se foťák vrátil zpátky ke mně. Slíbil jsem, že pokud se akce podaří, pokusím se ji zopakovat v mnohem větším rozsahu,“ dodává fotograf.

Fotoaparát, který absolvoval první experiment navíc vydražil na svém facebookovém profilu a výtěžek dražby věnoval na dobročinnost. „Vybranou částku 15 100 Kč jsem věnoval Armádě spásy na projekt Nocleženka. Za každou věnovanou stovku může jeden člověk bez domova strávit noc v teple, dostane najíst a možnost osprchovat se,“ doplňuje.

Deset tisíc fotografií nafotilo 12 lidí, kterým půjčil svůj aparát fotograf,...
Deset tisíc fotografií nafotilo 12 lidí, kterým půjčil svůj aparát fotograf,...

Díky partnerům projektu získal Fotograf bez talentu nyní pět nových zrcadlovek, které na konci ledna vyšle mezi lidi. „Zcela náhodně vyberu první majitele. A ano, opravdu jim chci říkat majitelé, protože jim fotoaparáty daruji. Tím se stanou jejich vlastnictvím a bude na nich, zda mému přání vyhoví. Já pevně věřím, že ano,“ vysvětluje začátek nové éry experimentu.

„Přál bych si, aby si každý majitel foťák nechal nejdéle jeden měsíc, než ho předá dál. Nikoho nebudu nutit nebo kontrolovat, jestli to opravdu udělá. Pouze se s majitelem pokusím zkontaktovat, a když zjistím, že přístroj poslal dále, nabídnu mu možnost rozhovoru a zveřejnění fotek, které pořídil. Pokud si foťák nechá, nebudu jeho jméno nikde zveřejňovat. Chci, aby zde opravdu nebyl žádný tlak na svobodnou vůli,“ dodává.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz