20. ledna 2013 12:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Francouzi v Paříži obdivují české sklo i městský mobiliář

Lasvit se prezentoval i vlastním ohromujícím prostorem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lasvit se prezentoval i vlastním ohromujícím prostorem. | foto: Tereza Houdková

Kam se bude letos ubírat světový design? Trendy každoročně poodhaluje i první veletrh v roce zaměřený na design a interiéry, pařížský Maison & Objet, který začal v pátek a ve francouzské metropoli pokračuje do úterý. Letošní ročník opět přinesl mnoho osvěžujících nápadů z hlav světových ikon, inspirující přednášky a inovace a představil i design z České republiky.

Maison & Objet je jedním z nejdůležitějších veletrhů zaměřených na design, v Paříži se koná už od roku 1995, vždy v lednu a v září. Veletrh je určen profesionálům, vstupenka na všechny dny stojí 60 Euro a důkladná prohlídka celého Maison & Objet by zabrala několik dní. Osm hal je rozděleno do tematických sekcí, na své si přijdou nejen příznivci designu, ale také například látek, interiérovým dekoracím jsou věnovány dokonce dvě haly.

Czech selection a hravá instalace, kterou má na svědomí studio Olgoj Chrochoj

Czech selection a hravá instalace, kterou má na svědomí studio Olgoj Chrochoj

Češi se v pod názvem Czech selection představili v oddělení Now! Design á vivre ve složení: mmcité, Process, Ton, Lugi, A.M.O.S. Design, DAD, Qubus, Brokis, Belda, Marienberg, Bomma, Verreum a Ateh. O instalaci se tentokrát postaralo studio Olgoj Chrochoj (on-line rozhovor s Michalem Froňkem a Janem Němečkem čtěte ZDE).

Mimo tento výběr se český design představil i díky prezentaci české designérky žijící a pracující v Paříži Lucie Koldové (on-line rozhovor s Lucií čtěte ZDE) a  firmě Lasvit, jejíž skleněné lustry zdobí nejprestižnější hotely světa (on-line rozhovor s kreativním ředitelem Lasvitu Maximem Velčovským čtěte ZDE).

Mimo oficiální stánek se Česká republika představila i prostředníctvím prezentace Lucie Koldové a Dana Yeffeta a jejich světel Muffin.

Mimo oficiální stánek se Česká republika představila i prostředníctvím prezentace Lucie Koldové a Dana Yeffeta a jejich světel Muffin.

Novinek a inovací bylo všude mnoho. Editoři světových nejvíce médií obdivovali třeba příbory slavného zakladatele japonského studia NENDO Toya Ita nebo keramickou lampu Benjamina Huberta pro Ligne Roset. Zřejmě nejoblíbenějším materiálem zůstává už několik let dřevo, velkou roli letos hrály i technologie, které ukázaly, že kdo nemá radiátor jako zrcadlo, jakoby byl sto let pozadu.

Kam v zimě za designem

Maison & Objet naznačil trendy pro rok 2013, další novinky však budou díky festivalům a veletrhům přicházet celou zimu a jaro. Zmiňme ty nejhlavnější v Evropě, před létem se uskuteční Stockholm Design Week (4.-10.2.2013), architektonický MIPIM v Cannes (12.-15.3.2013), na kterém loni získalo české architektonické studio DaM ocenění za kancelářskou budovu Main Point Karlín, tradiční a zásadní Design Week v Miláně (9.-15.4.2013), Clerkenwell Design Week (21.-23.5.2013) a červnová smršť v podání Design Weeku v Bělehradě (š.-9-2013), DMY v Berlíně (5.-9.6.2013), Design Miami/Basel (11.-15.6.2013) nebo Design Weeku v Sofii (21.-30.6.2013). Příležitostí pro výlet se tak nabízí více než dost.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!