29. září 2019 15:59 Lidovky.cz > Relax > Design

Funkcionalismus v hlavní roli. V Praze otevřela nová kavárna, chystá se i kino

Café Radost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Café Radost | foto: Dům Radost

Bývalý Dům odborových svazů alias dům Radost se otevírá světu. Už dříve byla zprovozněna vyhlídková terasa, teď k ní přibyde i prostor pro coworking a funkcionalistická kavárna. Na podzim se pak milovníci filmů mohou těšit na butikové kino.

Funkcionalistická dominanta Žižkova, dvaapadesát metrů vysoký dům Radost, se po letech chátrání se dočkal důležitých oprav, a pro veřejnost tak nyní vzniká nové zázemí. „Kultivujeme kanceláře, byty i zasedací místnosti, které se v domě nachází, abychom mohli co největší plochu domu nabídnout lidem k využití. Je škoda nechat velkorysé prostory této památky prázdné,“ popisuje iniciátor oživení a spolumajitel domu Radost Martin Louda.

Bývalý Dům odborových svazů alias dům Radost se otevírá světu. Už dříve byla...

Dům RADOST

Funkcionalistický dům Radost stojí na náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově. Současný název Radost nese objekt od dubna roku 2019. Stavba vznikla podle návrhu dvojice významných českých architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka na začátku 30. let 20. století jako nové sídlo Všeobecného penzijního ústavu. Monumentální, detailně promyšlená konstrukce budovy je ze železobetonu a plášť domu tvoří béžové keramické obklady. Na svou dobu progresivní půdorys pravidelného kříže umožňuje přímé osvětlení rozsáhlých vnitřních prostorů. Díky jedenácti patrům sahajícím do výšky 52 metrů si dům po svém dokončení vysloužil titul prvního pražského mrakodrapu.

Jedním z prvních zásadních kroků bylo zpřístupnění vyhlídkové terasy veřejnosti na konci července. Místo s unikátním výhledem je pro zájemce otevřené každý týden od středy do soboty. Konají se zde pravidelné kulturní akce, část z nich i pod vedením známého pražského kavárníka Ondřeje Kobzy. „Prostor střešní terasy je v rámci Žižkova a vlastně i celé Prahy jedinečný. Chceme, aby co nejvíce sloužil lidem a lákal okolní obyvatele a příznivce kvalitní kultury,“ vysvětluje Kobza.

Nyní se pod vedením Martina Loudy otevírá coworkingový prostor spolu s funkcionalistickou kavárnou ve vstupní hale. „V okolí doposud podobný prostor chyběl. Studentům i ostatním návštěvníkům nabídneme vedle výborné kávy i klid na studium, práci či pracovní schůzky v jedinečném interiéru funkcionalistické památky. To nikde jinde v Praze nenajdou,“ poukazuje Louda.

Na podzim se v přízemí domu Radost, v sále Přítomnost, otevře moderně vybavené butikové kino. Na jeho provozu se majitelé domu dohodli se společností Aerofilms. „Sál vybavíme špičkovou audiovizuální technikou a stylovým mobilním nábytkem. Celý prostor bude mít multifunkční charakter, mohou se zde pořádat přednášky, konference a další společenské akce,“ podotýká Louda.

Spolu s domem Radost se noví majitelé domu starají i o sousedící park Radost. Prostor byl sice také řadu let zanedbávaný, ale daří se jej rychle proměňovat. „Rozhodli jsme se v parku zřídit stan s barem Smutek, který se hned začal těšit velké oblibě lidí. V parku klidovou zónu kvůli intenzivní dopravě sice nevytvoříme, ale prostor se dá využít na řadu jiných aktivit. Vzhledem k tomu, jak je místo koncipované, se nabízí například pořádání farmářských trhů nebo různých kulturních a sportovních událostí,“ nastiňuje Louda.

Avantgardní památka. Moderní funkcionalistická budova, jež v době svého vzniku...
Lidovky.cz
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...