Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Funkční a prostorné. Brněnské nádraží Zvonařka se příští rok představí v novém

Design

  5:47
Jeden z nejvýznamnějších veřejných prostorů v Brně modernizují architekti ze studia Chybík+Krištof. Rekonstrukce Ústředního autobusového nádraží Zvonařka spěje do finální fáze.

Projekt, který architekti ze studia Chybík+Krištof spoluiniciovali, zachovává stávající brutalistickou strukturu budovy a zároveň přehodnocuje veřejný prostor na funkční objekt přizpůsobený současným potřebám cestujících. První z nich by nádraží v nové podobě mělo přivítat na začátku roku 2021 foto: Chybík+Krištof

Stávající stav
Projekt, který architekti ze studia Chybík+Krištof spoluiniciovali, zachovává...

Autobusové nádraží Zvonařka denně navštíví více než 25 tisíc cestujících ze všech koutů republiky i Evropy, kteří zde získávají první dojmy o městě. Celková modernizace od architektů Chybík+Krištof nádraží esteticky sjednocuje, zvyšuje jeho funkčnost a přehlednost.

Nákres nového nádraží Zvonařka

„Autobusové nádraží Zvonařka považujeme za jeden z nejvýznamnějších veřejných prostorů města, proto je při jeho regeneraci nezbytné brát v úvahu celou řadu faktorů. Zaprvé architektura reaguje na potřebnou funkčnost objektu, jejíž řešení musí být jasně definované a účelné. Zadruhé veškerý důraz je kladen na potřeby uživatele prostoru. Třetím a nejdůležitějším principem je, že architekti zasahují do křehkého ekosystému, ve kterém se propojují společensko-politické faktory, ekonomika, historická dědictví a obavy o životní prostředí. Musíme proto brát v úvahu všechny tyto aspekty,“ dodává jeden z autorů, architekt Ondřej Chybík.

Studio Chybík+Krištof

Chybík+Krištof bylo založeno v roce 2010, dnes ateliér tvoří více než 50 spolupracujících architektů. Ve 3 pobočkách v Česku a na Slovensku se věnují široké škále témat, projektů rozličných měřítek a typologií. Během necelé první dekády existence studio navrhlo například Český pavilon na světové výstavě EXPO 2015 v italském Miláně nebo galerii nábytku MY DVA, za niž získalo Grand Prix Obce architektů. V závěru loňského roku dokončilo Enotéku znojemských vín a letos na jaře novou budovu Vinařství LAHOFER. Za dosavadní práci obdrželo ocenění Design Vanguard časopisu Architectural Record.

Výjimečná brutalistní stavba, navržená v roce 1984 a realizovaná v roce 1988, byla očištěna, spravena a opatřena nátěrem ve světlém odstínu, který opticky zvětšuje její světlou výšku. Prostor se celkově vyčistil a ucelil. Již je dokončena oprava ocelové příhradové konstrukce zastřešení, která je technicky i funkčně unikátní v celoevropském měřítku. V současné době probíhá doladění posledních detailů nového nasvětlení této konstrukce pomocí bezmála 400 nových světel.

Všechna nástupiště jsou pohodlně přístupná z čerstvě dokončené výpravní budovy při ulici Zvonařka. Nová stavba je umístěna tak, aby byla pohodlně přístupná jak z Galerie Vaňkovka, tak z budoucí nové zastávky tramvaje Plotní. Odstraněním dočasných stánků, přidaných v 90. letech, architekti otevírají terminál do města a zajišťují druhý vstup do stanice na úrovni ulice.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...