Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Futuristický jednorožec i minimalistický šperk, studenti navrhli nůžky a žehličky budoucnosti

Nůžky (Aidan Zukowski) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nůžky (Aidan Zukowski) | foto: Artsemestr

PRAHA Studenti Ateliéru průmyslového designu pražské UMPRUM navrhli nůžky a žehličky budoucnosti. Předmětům denní potřeby, které jsou vnímány jako běžné a fádní, dali progresivní vzhled a tvary.

Nůžky Daniela Pokorného
Žehlička (Simon Bregar)

„Před sto lety byly pěknou věcí v domácnosti právě například nůžky nebo žehlička. Bylo běžné, že šlo o kvalitní kovářskou práci s ornamentem, který posouval estetické vnímání a byl považován za umění. Dnes tomu tak není. Hezkou věcí denní potřeby je pro nás telefon,” popisuje designér a pedagog vedoucí Ateliér průmyslového designu Ivan Dlabač. 

Artsemestr na UMPRUM začíná vernisáží ve středu 29. ledna od 19 hodin a následně je expozice volně přístupná v Ateliéru průmyslového designu denně od 30. ledna do 3. února vždy od 10 do 18 hodin.

Výstava proto představí 12 druhů nůžek a stejný počet žehliček vytištěných na 3D tiskárně. Moderní tvary popouští uzdu fantazie, vidět je tak možné žehličku ve tvaru „futuristického jednorožce” nebo například nůžky připomínající minimalistický šperk, který může být ozdobou. Takto navržené tvary mají přitáhnout pozornost potenciálních zákazníků. 

Do muzea

Kurátorka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Iva Knobloch by ráda doplnila loňskou výstavu Odvaha a risk, která mapovala prezentace designu v této instituci v průběhu 20. století, nejlepšími prácemi u UMPRUM. Ty by se měly stát součástí muzejní sbírky a zároveň doplnit chystanou stálou expozici v druhé půlce letošního roku.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...