12. října 2016 6:16 Lidovky.cz > Relax > Design

Marilyn s vlající sukní. Výstava představí snímky Sama Shawa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Shaw získal mezinárodní věhlas za své fotografie z filmů a fotografie filmových... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shaw získal mezinárodní věhlas za své fotografie z filmů a fotografie filmových... | foto: ČTK

Jeden z nejproslulejších snímků 20. století zachycující Marilyn Monroeovou s vlající sukní nad pouličním větrákem uvidí diváci na pražské výstavě jejího autora. Je jím americký fotograf a filmový producent Sam Shaw (1912 až 1999), který ji pořídil při natáčení jedné ze scén z filmu Slaměný vdovec (1954). Přestože od vzniku fotografie uplynulo přes 60 let, stále přitahuje pozornost.

V Domě fotografie, který v Revoluční ulici provozuje Galerie hlavního města Prahy, návštěvníci uvidí mnoho dalších autorových prací. Výstava s názvem Fotograf hvězd začala v úterý 11. října.

V Domě fotografie, který v Revoluční ulici provozuje Galerie hlavního města...
Výstava fotografií s názvem Fotograf hvězd: Sam Shaw (1912-1999).

Shaw získal mezinárodní věhlas za své fotografie z filmů a fotografie filmových hvězd, třeba Woodyho Allena, Alfreda Hitchcocka, Elizabeth Taylorové či Sophia Lorenové. Jeho archiv zahrnuje i portréty dalších osobností jako jsou Marc Chagall, Marcel Duchamp, Arthur Miller nebo Tennesse Williams. Méně známá je Shawowa produkční činnost, spolupracoval úzce třeba s režisérem Johnem Cassavetesem, který je všeobecně uznáván za zakladatele amerického nezávislého filmu.

Sam Shaw patří podle pořadatelů výstavy k nejvýznamnějším fotografům své generace. Jeho více než padesátiletá kariéra začala v magazínu Collier’s, pro nějž ve 40. letech minulého století vytvořil cyklus Jak žije Amerika. Shaw procestoval celé Spojené státy, aby zachytil obyčejný život ve všech koutech země. Později se jeho jméno stalo synonymem pro obálky časopisů Life a Look.

Shaw získal mezinárodní věhlas za své fotografie z filmů a fotografie filmových...

V 50. letech přesunul pozornost ke světu filmu, který zmapoval prostřednictvím stovek portrétů filmových hvězd - mimo jiné i ikonické fotografie Marylin Monroeové v bílé sukni nadzvednuté průvanem z ventilační šachty podzemní dráhy v New Yorku.

V 60. letech se věnoval filmové produkci, fotografovat však nikdy nepřestal. Svými portréty se stal průkopníkem žánru díky spontaneitě a dynamičnosti záběrů, o nichž říkal, že zachytávají kinetickou krásu.

ČTK
  • 0Diskuse