1. února 2016 7:19 Lidovky.cz > Relax > Design

Garáž vystavuje sochařku Bourgeois, nechybí ani gigantický pavouk

Výstava Louise Bourgeois v moskevské garáži je přístupná do 7. února. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Louise Bourgeois v moskevské garáži je přístupná do 7. února. | foto: garagemca.org

Obří socha pavouka zvaného eufemisticky Maman, tedy maminka, viděla již různé metropole světa. Nyní spřádá pomyslné sítě v Moskvě. V tamní galerii Garáž se totiž ještě několik dní odehrává výstava slavné francouzské sochařky Louise Bourgeois.

Jedná se o první rozsáhlejší výstavu významné umělkyně v ruské metropoli. Přestože Garáž zní všedně, za galerií stojí manželka miliardáře Romana Abramoviče Dáša Žukovová. Podařilo se jí uspořádat rozsáhlejší pohled na práci sochařky. Až do sedmého února nabízí Struktury existence: Buňky práci za posledních dvacet let této významné umělkyně.

Již zmíněné „Buňky“ tvoří sérii více než šest desítek prací, které čítají oblečení, nejrůznější objekty či nábytek z každodenního života. Jednotlivé věci rozvíjí důležité motivy ze sochařčina života, ať už jde o tělo, dětství a sním spojená traumata či vzpomínky a podobně. Bourgeois k tomu kdysi sama řekla: „Buňky reprezentují různé typy bolesti: fyzickou, emocionální a psychologickou, mentální a intelektuální... Každá buňka se musí vypořádat s potěšením voyera, s chvěním mezi vidět a být viděn. Buňky reagují každá s každou. Jsou nuceny začlenit se, spojit se, nebo naopak rozdělit se.“

Výstava Louise Bourgeois v moskevské garáži je přístupná do 7. února.
Výstava Louise Bourgeois v moskevské garáži je přístupná do 7. února.

Kromě gigantické bronzové sochy Maman je v Garáži připravena i více než šestimetrová socha zrcadla, které nese název Je den narušitel noci, nebo je noc narušitel dne?, které je jendou z jejích posledních prací, pochází z roku 2007.

Louise Bourgeois (1911-2010) pochází z Francie, odkud se koncem třicátých let přestěhovala do New Yorku, kde naplno začala její umělecká kariéra. Ve Spojených státech nejvíce vystavovala a rovněž byla nejvíce ceněna. Například slavné MoMA ji jako vůbec první ženě umělkyni uspořádalo v roce 1982 retrospektivní výstavu. Od konce osmdesátých let byla její práce k vidění i v Evropě.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!