20. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Geometrie i baroko. René Roubíček a další navrhli vázy pro Moser

Lukáš Jabůrek s vázou Hruška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Jabůrek s vázou Hruška | foto: ČTK

Sedm výtvarníků spolupracovalo na nové kolekci sklárny Moser. Mezi jinými designérka Světlana Svatošová nebo René Roubíček, který patří k předním osobnostem českého sklářského umění. Soubor 25 uměleckých předmětů je inspirován secesí, barokem i geometrií.


Letošní řada nabízí historický i současný design, kterým vynikají například mísy Felicita v podobě pastelových květů od Svatošové. Moderní "taneční" architekturu pak připomíná Roubíčkova váza Blues.


Roubíčkova váza pro Moser Blues

Roubíčkova váza pro Moser Blues
Vizuálně neotřelé jsou také geometrická Váza Feature od Ingrid Račkové a Davida Suchopárka a váza Mama od Ladislava Průchy. Nostalgií dýchá mísa History s ručním malováním od Jana Janeckého, která vznikla na základě více než stoletého návrhu z archivu sklárny.


Přečtěte si online rohzovor s Lukášem Jabůrkem, kreativním ředitelem Moseru a autorem vázy Hruška

Součástí nové kolekce je také redesignovaný křišťálový soubor Maria Theresia, který sklárna Moser poprvé představila v roce 1913. Minulostí jsou inspirovány rovněž vázy Goddess, které zdobí secesní rostlinné kompozice.


Video lákající na právě probíhající výstavu designérů Ingrid Račkové a Davida Suchopárka, do 30.června, v galerii Moser  Praze
Právě secese či art deco podle kreativního ředitele Moseru Lukáše Jabůrka aktuálně patří ke stylům, kterými se současní designéři inspirují. "Sklárny se vrací ke svým kořenům, k tradici, čerpají z období, která pro ně byla nejvýznamnější," řekl Jabůrek. Dobové tvary se podle něj transformují do moderní podoby.


Úspěch i na Czech Grand Design

Jabůrek pro novou kolekci mimo jiné navrhl vázu Hruška, která vyniká precizní geometrií. Ostré hrany váze propůjčují moderní vzhled, který láká i mladší zákazníky. "I když produkty Moser vyhledávají lidé spíše nad 40 let, Hruška má úspěch i u mladších ročníků," řekl ředitel prodeje Moser pro ČR Jaroslav Červinka a dodal, že Hruška je v rámci nové kolekce obchodně nejúspěšnější vázou. Cena vázy, za kterou byl Jabůrek oceněn v rámci letošního ročníku Czech Grand Design, se liší podle zvolených odstínů a pohybuje se kolem 50.000 korun.

Moser

Historie společnosti je spjatá s rytcem skla Ludwigem Moserem, který v roce 1857 založil v Karlových Varech vlastní ryteckou dílnu a obchod se sklem. V roce 1945 byla sklárna zestátněna. Do soukromého vlastnictví přešla znovu v roce 1991, kdy byla založena akciová společnost Moser. Firma, jejíž obrat dosáhl předloni téměř 300 milionů korun, zaměstnává zhruba 320 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?