Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Hamburk má novou dominantu. Unikátní Labskou filharmonii za miliardy

Základnu budovy tvoří starý přístavní sklad z červených cihel, na němž je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základnu budovy tvoří starý přístavní sklad z červených cihel, na němž je... | foto: Reuters

HAMBURK V Hamburku byla ve středu večer za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a prezidenta Joachima Gaucka slavnostně otevřena budova Labská filharmonie. Stavba, jejíž střecha připomíná rozbouřenou hladinu nedalekého Severního moře, se má stát novým symbolem přístavního velkoměsta.

„Prvním koncertem ve velkém sále začíná tlouct srdce Labské filharmonie,“ prohlásil hamburský primátor Olaf Scholz krátce před začátkem koncertu filharmonického orchestru televizní a rozhlasové stanice NDR pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka, který posluchače zavede na hudební cestu od renesance do současnosti.

Prezident Gauck se ve svém projevu vrátil i ke sporům, které stavbu doprovázely. Tento dům v řece, jak Gauck Labskou filharmonii označil, byl podle něj v uplynulých letech snem i noční můrou, blamáží i zázrakem. Konečný výsledek je ale podle hlavy státu klenotem německého kulturního národa.

Samotný velký koncertní sál pojme 2100 posluchačů, z nichž žádný nesedí dále...
Německý prezident Joachim Gauck se ve svém projevu vrátil i ke sporům, které...

Labská filharmonie, s jejíž stavbou se začalo v roce 2007, měla být původně dokončena už v roce 2010, po právních sporech a dalších průtazích se tak nakonec stalo až loni. Výrazně mezitím stoupaly náklady. Zatímco podle prvotních odhadů měla budova stát 77 milionů eur (dvě miliardy korun), nakonec byla zhruba desetkrát dražší, když se náklady zastavily až na částce 789 milionů eur (21,3 miliardy korun).

I přes všechny problémy je podle hamburského primátora Scholze dobře, že druhé největší německé město stavbu dotáhlo do konce. Věří, že tato „symfonie z kamene a skla“ nadchne svět. Právě nezvyklou kombinací stavebních prvků Labská filharmonie vyniká. Její základnu tvoří starý přístavní sklad z červených cihel, na němž je obrovská skleněná nástavba, která skrývá mimo jiné dvojici koncertních sálů.

Zájem o první dvě představení ve středu a ve čtvrtek projevilo přes 220 tisíc...
I přes všechny problémy je podle hamburského primátora Scholze dobře, že druhé...

Součástí budovy, která je přes 100 metrů dlouhá a v nejvyšším bodě 110 metrů vysoká, je také hotel s 244 pokoji, před čtyři desítky soukromých bytů, více než 500 parkovacích míst a menší koncertní sály nebo restaurace. Zajímavostí stavby, na jejíž vnitřní výbavě se podílela i česká sklárna Floriánova huť, je vyhlídková platforma umístěná ve 37 metrech nad zemí, která za dvě eura (54 korun) nabízí vynikající výhled na přístav i město.

Samotný velký koncertní sál pojme 2100 posluchačů, z nichž žádný nesedí dále než 30 metrů od dirigenta. V béžovém sále s rychle stoupajícími řadami šedých čalouněných křesel jsou také varhany s celkem 4765 píšťalami. I díky dvojitému odhlučnění, speciálně zakřiveným stěnám a kruhu pod stropem, který vrací zvuk zpět do sálu, by měla být akustika na nejvyšší úrovni.

V Hamburku byla ve středu večer za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a...

Už ve středu a ve čtvrtek ji mohou okusit více než čtyři tisíce posluchačů. Tisícovka z nich byla vylosována z řad veřejnosti, zájem přitom projevilo přes 220.000 lidí. V příštích měsících v Labské filharmonii vystoupí mimo jiné Chicagský symfonický orchestr nebo vídeňští a berlínští filharmonici.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?