Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harrachov má nový skvost. Skleněnou fontánu

Design

  15:00
Nádvoří sklárny v Harrachově zdobí více než čtyři metry vysoká skleněná fontána. Na výrobě bezmála 300 dílů, ze kterých je poskládána, pracovala jedna parta sklářů déle než týden. A nebyla to práce jednoduchá - každý ze skleněných pramenů váží kolem pěti kilogramů a je téměř metr dlouhý.

Nádvoří v Harrachově zdobí nová čtyřmetrová skleněná fontána foto: ČTK

Fontána má taky jednu zvláštnost. Na rozdíl od klasického vodotrysku, který by bylo v drsných horských podmínkách na zimu nutné vypustit, ten skleněný bude atrakcí i v mrazivých měsících.

Nádvoří v Harrachově zdobí nová čtyřmetrová skleněná fontána

Skleněný monument dostane také nasvícení, to budou moci návštěvníci poprvé ocenit u příležitosti Harrachovských pivních slavností, které se ve sklárně uskuteční 23. července. "Je to nová atrakce pro turisty, každý rok se jim snažíme nabídnout něco nového, aby měli důvod se k nám vracet," řekl  majitel sklárny a minipivovaru František Novosad.

Nádvoří v Harrachově zdobí nová čtyřmetrová skleněná fontána

Zatím se taková strategie vyplácí, počet návštěvníků každoročně stoupá. Za první polovinu letošního roku už sklárnou a pivními lázněmi prošlo téměř 25 tisíc turistů, zhruba o deset procent víc než loni. Právě turisté pomohli výrobu skla v Harrachově udržet i v době ekonomické krize, která odbytu luxusního skla příliš nepřála. Příjmy z turistiky se v posledních letech podílejí na tržbách společnosti zhruba z poloviny.

Sklárna s třísetletou tradicí

Harrachovská sklárna oslaví příští rok 300 let a je nejstarší fungující sklárnou nejen v Česku, ale zřejmě na celém světě. Založena byla před rokem 1712 na jilemnickém panství Harrachů. Podnik vyrábí luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. Součástí komplexu je i muzeum, prodejna českého skla a porcelánu a malý hotel. V roce 2001 přibyl minipivovar a před čtyřmi lety pivní lázně.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...