• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Nádvoří v Harrachově zdobí nová čtyřmetrová skleněná fontána | foto: ČTK

Harrachov má nový skvost. Skleněnou fontánu

Design
  •   15:00
Nádvoří sklárny v Harrachově zdobí více než čtyři metry vysoká skleněná fontána. Na výrobě bezmála 300 dílů, ze kterých je poskládána, pracovala jedna parta sklářů déle než týden. A nebyla to práce jednoduchá - každý ze skleněných pramenů váží kolem pěti kilogramů a je téměř metr dlouhý.

Fontána má taky jednu zvláštnost. Na rozdíl od klasického vodotrysku, který by bylo v drsných horských podmínkách na zimu nutné vypustit, ten skleněný bude atrakcí i v mrazivých měsících.

Nádvoří v Harrachově zdobí nová čtyřmetrová skleněná fontána

Skleněný monument dostane také nasvícení, to budou moci návštěvníci poprvé ocenit u příležitosti Harrachovských pivních slavností, které se ve sklárně uskuteční 23. července. "Je to nová atrakce pro turisty, každý rok se jim snažíme nabídnout něco nového, aby měli důvod se k nám vracet," řekl  majitel sklárny a minipivovaru František Novosad.

Nádvoří v Harrachově zdobí nová čtyřmetrová skleněná fontána

Zatím se taková strategie vyplácí, počet návštěvníků každoročně stoupá. Za první polovinu letošního roku už sklárnou a pivními lázněmi prošlo téměř 25 tisíc turistů, zhruba o deset procent víc než loni. Právě turisté pomohli výrobu skla v Harrachově udržet i v době ekonomické krize, která odbytu luxusního skla příliš nepřála. Příjmy z turistiky se v posledních letech podílejí na tržbách společnosti zhruba z poloviny.

Sklárna s třísetletou tradicí

Harrachovská sklárna oslaví příští rok 300 let a je nejstarší fungující sklárnou nejen v Česku, ale zřejmě na celém světě. Založena byla před rokem 1712 na jilemnickém panství Harrachů. Podnik vyrábí luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. Součástí komplexu je i muzeum, prodejna českého skla a porcelánu a malý hotel. V roce 2001 přibyl minipivovar a před čtyřmi lety pivní lázně.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz