28. března 2017 6:03 Lidovky.cz > Relax > Design

Hello, Robot. V Německu vystaví až 200 robotů s různými funkcemi

Výstava představí více než 200 robotů s nejrůznějšími funkcemi, které znáte z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava představí více než 200 robotů s nejrůznějšími funkcemi, které znáte z... | foto: Vitra Design Muzeum

Vzestup robotiky a vztah mezi člověkem se stroji je ústředním tématem výstavy Hello, Robot ve Vitra Design Muzeu v německém Weil am Rheim. Výstava představí více než 200 robotů s nejrůznějšími funkcemi, které znáte z každodenního života i filmu.

Drony, chytré telefony, průmysl 4.0 – robotika v průběhu posledního desetiletí výrazně mění každodenní život. Ústřední roli v tomto procesu přitom sehrávají designéři, kteří vytvářejí styčnou plochu mezi stroji a lidmi.

Na výstavě ve Weil am Rhein návštěvníci uvidí roboty používané v domácnosti, zdravotnictví i průmyslu, počítačové hry, mediální instalace a příklady filmů a literárních děl, ve kterých se objevují roboti. Výstava představí různé podoby současné robotiky a zároveň prohloubí povědomí o etické, společenské a politické problematice související s tímto tématem.

Vitra Design Muzeum

Výstava s výstižným podtitulem Design between Human and Machine proběhne ve Vitra Campusu od 11. února do 14. května 2017.

Výstava Hello, Robot představuje roboty ve čtyřech sekcích. První část se zabývá tím, jak moderního člověka fascinují umělé bytosti a jak naše představy o robotech utváří popkultura. Druhá část je věnována oblasti, ve které robotika učinila první průlom – průmyslu a světu práce. Roboti bývají sice v tomto kontextu považováni za hrozbu, protože lidem berou práci, ale výstava Hello, Robot se na tohle téma dívá z několika zcela odlišných pohledů.

K exponátům v této části patří nejen klasičtí průmysloví roboti, ale i instalace uskupení RobotLab, v níž robot na výrobní lince vyrábí manifesty. Instalace se ptá, kde spočívá hranice mezi prací, kterou lze provádět automaticky, a lidskou tvořivostí. Třetí část výstavy ukazuje, jak se s novou technologií postupně setkáváme čím dál blíž – v podobě přítele nebo pomocníka v každodenním životě, domácnosti, zdravotnictví, digitálního společníka nebo při kybersexu. Čtvrtá část se věnuje čím dál většímu stírání hranic mezi lidmi a roboty na příkladech bydlení v tzv. samoučících budovách, cestování po chytrých městech a chytrých senzorů, které si necháváme implantovat do těla.

Lidovky.cz

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz