Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Hi-tech kolekce ODIVI. Uslyšíte polární záři, ale elektromagnetické vlnění se k vám nedostane

Hi-tech kolekce ODIVI. Uslyšíte polární záři, ale elektromagnetické vlnění se k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hi-tech kolekce ODIVI. Uslyšíte polární záři, ale elektromagnetické vlnění se k... | foto: ODIVI

V České republice vznikla kolekce Audire Fluctus, která vás ochrání před škodlivým elektromagnetickým vlněním, upozorní, že vás aktivně zaměřuje odposlech anebo vám umožní uslyšet polární záři.

Návrhářka Iva Burkertová, designérka Žil Vostalová a umělec Kryštof Brůha představují výslednou hi-tech kolekci, která vznikla v rámci výzvy projektu #jetovtobě od Vodafonu. 

Hlavním cílem tohoto projektu bylo spojit módu s technologií a vytvořit tak kolekci budoucnosti. Tento koncept oblečení se zabývá detekcí a odstíněním elektromagnetického vlnění. Samotný oděv je v podstatě antiradiačním oblekem a přenosnou detekční aparaturou. Proto nese název Audire Fluctus, což v překladu z latinského jazyka znamená “poslouchat vlny”.

Jak oblečení funguje?

  • Svrchní vrstva, což je pokovená textílie. Funguje jako štít, jež odráží elektromagnetické vlnění, které město vyzařuje.
  • Sekundární vrstva je tvořena citlivou aparaturou, která detekuje elektromagnetické vlny v jejich neviditelném spektru.
  • Třetí část (undercover) je skrytá síť, která umožňuje oděvu neviditelné elektromagnetické vlnění zpracovávat a reprezentovat ho pomocí zvukových vibrací a zároveň má reflektivní charakter.

„Málokdo si dnes uvědomuje, že za kolekcí nestojí jen návrhář. Jedná se o celém tým a odborníky, kteří musí fungovat jako jeden organismus. O to víc to platí o budoucnosti módy. Je zásadní propojovat různé znalosti a technologie, přemýšlet komplexně a nad danou problematikou diskutovat. Jsem vděčná za tým, který se podařilo sestavit a ráda se od něj sama učím,“ říká Burkertová.

A Vostalová svou kolegyni doplňuje: „V době, kdy nejprodávanějším módním doplňkem se stal smartphone, je pro nás tvůrce důležité zamyslet se nad otázkou propojení technologie a oděvu. Jako něco, co máme neustále na sobě/u sebe je učinit více kompatibilní a nositelné. Projekt Audire Fluctus zviditelňuje nejen oku neviditelné a všudypřítomné elektromagnetické vlnění, ale pracuje s vizí oděvu, který reaguje na problémy kybernetického věku, jako je ochrana soukromí a projevy virtuální identity.“

Výsledek bude tvůrci představili v rámci nejprestižnější módní akce v Česku - Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Aby divák mohl na vlastní oči zažít a pochopit princip této kolekce, připravila Iva Burkertová a její smart fashion tým speciální interaktivní instalaci. 

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!