Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hitchcock z videokazet a street art lákají na pražský veletrh umění

Design

  20:49
PRAHA - Nejvýznamnější streetartoví výtvarníci české scény, ale i zahraniční malíři či sochaři vystavují na letošním veletrhu současného umění ArtPrague. V Kafkově domě se po celý týden prezentují tři desítky galerií a projektů s několika stovkami výtvarných děl.

Na veletrhu současného umění ArtPrague se představuje v netradiční podobě i streetartový umělec Pasta Oner. Jeho obraz tvoří množství vyskladaných ruží. foto: Tomáš Holý, Lidovky.cz

Mezi předními českými galeriemi je i několik zahraničních, kromě tuzemských výtvarníků jsou k vidění i práce známých světových umělců. Vyčnívá mezi nimi beze sporu Damien Hirst. Na veletrhu je vystaveno několik jeho tisků ze série zvané Dots.

Naopak mezi české stálice a populární autory, kteří se na veletrhu objevují každoročně, patří například Jan Švankmajer, Karel Nepraš, Krištof Kintera, Jiří George Dokoupil, Josef Bolf či František Skála. Navíc do současného umění stále častěji zasahují právě streetartoví umělci. Na české scéně patří mezi nejvýraznější Pasta Oner či Jan Kaláb, kteří už netvoří primárně na ulici, ale soustředí se na práci do galerií.

Veletrh současného umění ArtPrague 2014 je otevřený v Kafkově domě u Staroměstského náměstí do neděle. Od úterý do soboty vždy od 11 do 19 hodin (ve čtvrtek navíc prodloužená noční otevírací doba do 21 hodin), v neděli pak od 11 do 18 hodin.

Autor: